Na pozvanie primátora Komárna Bélu Keszegha ministerka kultúry spoločne so splnomocnencom vlády SR pre národnostné menšiny Lászlóm Bukovszkym, včera 3. augusta, rokovala so zástupcami kultúrnych organizácií, ktoré sa venujú kultúrnej činnosti zameranej na maďarskú národnostnú menšinu. Ministerku sprevádzala aj dramaturgička, kultúrna manažérka a expertka v oblasti kultúrnej politiky Darina Kárová a multimediálna vizuálna umelkyňa, aktivistka, kurátorka a profesorka Ilona Németh.

Ministerka zástupcov kultúrnych organizácií informovala o prioritách programového vyhlásenia Vlády SR v oblasti kultúry o ďalších krokoch pri napĺňaní Stratégie kultúry a kreatívneho priemyslu 2030 a rovnako o zahrnutí vietnamskej menšiny medzi oficiálne uznané národnostné menšiny žijúce na Slovensku. Zástupcovia organizácií pracujúcich v prospech maďarskej národnostnej menšiny ministerku informovali o svojich obavách spojených s činnosťou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín KULT MINOR, ktoré formulovali do piatich konkrétnych bodov a navrhli prijať také legislatívne úpravy, ktoré umožnia pružnejšiu, efektívnejšiu a včasnú podporu ich aktivitám. Ministerka kultúry Silvia Hroncová uistila zástupcov týchto organizácií, že vníma ich výhrady a predstavila zámer novelizácie zákona o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín. Zároveň pripomenula, že fond je nezávislý orgán a právomoci ministra kultúry jasne vymedzuje uvedený zákon. Primátor Komárna Béla Keszegh ocenil vecný a konštruktívny prístup všetkých zúčastnených.

V Komárne navštívili aj národnú kultúrnu pamiatku Pevnosť Komárno, ktorá je súčasťou najrozsiahlejšieho pevnostného systému v strednej Európe a ktorá sa s rozlohou 13 hektárov rozkladá na území Slovenskej republiky a Maďarska. Primátor Komárna predstavil ministerke zámer rekonštruovať rozsiahly areál pevnosti, ktorý by mohol v budúcnosti slúžiť viacerým účelom, vrátane kultúrnych. Rekonštrukcia je náročná predovšetkým vzhľadom na početné ekologické záťaže zanechané sovietskou armádou a na rozsiahlosť areálu pevnosti.

V Dome Matice Slovenskej v Komárne im riaditeľ Jozef Černek predstavil činnosť a zázemie tejto kultúrnej inštitúcie. Z množstva činností vyzdvihol projekt Zaži legendy Komárna naživo!, ktorý tvoria dramatické spracovania autentických príbehov z významných udalostí, ale i každodennosti života v Komárne a okolí v podaní súborov Slovenskí rebeli a Divadla Komora, ktoré sú spojené s ochutnávkami miestnych špecialít.

Navštívili i obec Patince, kde prebieha rekonštrukcia románskeho kostolíka sv. Vendelína. Okrem odkrytia románskych a barokových vrstiev tejto pamiatky došlo v nedávnej dobe aj k objavu mramorových segmentov s figurálnou výzdobou, ktoré najpravdepodobnejšie pochádzajú z neďalekého rímskeho vojenského tábora Kelemantia z 2. storočia. Pri obci Iža sa oboznámila s prebiehajúcim archeologickým výskumom na Rímskom vojenskom tábore Kelemantia z 2. storočia, ktorý je pamiatkou UNESCO. Ján Rajtár z Archeologického ústavu SAV, ktorý vedie výskum v tejto lokalite, upozornil ministerku na najnovšie nálezy z koryta Dunaja. Odobraná vzorka dreva predstavuje cennú indíciu ohľadne mosta cez Dunaj v tejto lokalite z čias Rímskej ríše. Poslednou zastávkou bolo Hurbanovo, kde sa nachádza Slovenská ústredná hvezdáreň.

Fotky nájdete tu: https://flic.kr/s/aHBqjAPTVv

Posledná aktualizácia: 7. augusta 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať