Ministerstvo kultúry vstupuje do finálnej fázy v tvorbe prelomového materiálu s názvom Stratégia kultúry a kreatívneho priemyslu Slovenskej republiky 2030 (stratégia KKP 2030). Nová stratégia bude komplexným a odborným dokumentom, ktorý prinesie odpovede na urgentné výzvy a priority kultúry a kreatívneho priemyslu na Slovensku.   

Lepší kultúrny ekosystém a kvalitnejšie podmienky pre ľudí zo sektora kultúry

Stratégia sa stane oficiálnym rámcovým dokumentom pre všetky odvetvia kultúry a kreatívneho priemyslu. Pomôže vytvoriť lepší kultúrny ekosystém a skvalitní podmienky ľuďom pracujúcim v kultúre. Prinesie riešenia, ktoré budú prierezové pre čo najviac oblastí kultúry.

Podľa slov ministerky kultúry Natálie Milanovej dostane smerovanie slovenskej kultúry nový  stabilný pilier. Stratégiu vníma ako „štafetový beh na dlhú trať, pričom bežci na jednotlivých úsekoch sa môžu meniť (ministri), ale myšlienka a cieľ musia ostať aj po zmenách politickej situácie nemenné.“

Ministerstvo tvorí stratégiu pre ľudí v kultúre a spoločne s nimi

Zámerom rezortu kultúry je, aby sa so stratégiou stotožnila kultúrna obec, keďže aj od nej bude do veľkej miery záležať napĺňanie cieľov a priorít do budúcna. Do tvorby dokumentu preto zapája zástupcov a zástupkyne z rôznych oblastí kultúry a umenia na Slovensku. Spoločné online konzultácie s nimi ministerstvo začalo už v prípravnej fáze procesu v roku 2021. V máji tohto roka zorganizovalo konferenciu Kultúra a náš svet o východiskách a vízii kultúry na Slovensku do roku 2030.

Jeseň 2022 sa niesla v duchu ďalšieho kola konzultácií – tím tvorcov stratégie z ministerstva kultúry prediskutoval obsah dokumentu so zástupcami verejných kultúrnych inštitúcií a organizácií a následne na troch stretnutiach s viac ako 100 profesionálmi a profesionálkami z oblasti KKP. Témou boli kľúčové časti materiálu – vízia, globálny cieľ, strategické ciele, priority a opatrenia. Následne ministerstvo zbieralo návrhy na vylepšenie obsahu stratégie prostredníctvom dotazníka pre zainteresovanú verejnosť.

„Cieľom participácie je zapojiť do tvorby dokumentu aktérov a aktérky v kultúre a kreatívnom priemysle a prispieť tak k vzájomnej spolupráci, ktorá bude dôležitá pri implementácii stratégie,“ vysvetľuje gestorka tvorby stratégie Mária Beňačková Rišková.

Príprava stratégie vstupuje do finálnej fázy

Ministerstvo kultúry v týchto dňoch vyhodnocuje poznatky, ktoré vzišli z najnovších jesenných diskusií a z vypracovaných dotazníkov. V nasledujúcich fázach procesu finálne spracuje dokument, zverejní ho v medzirezortnom pripomienkovom konaní a predloží nelegislatívny materiál Vláde SR. Stratégia by mala vstúpiť do platnosti v roku 2023.

Finálny materiál predstaví analýzu súčasného stavu kultúry a kreatívneho priemyslu na Slovensku. Pomocou aktuálnych dát zároveň sformuluje dlhodobé ciele štátnej kultúrnej politiky s pravidelne aktualizovanými akčnými plánmi a prepojí ich s politikami iných rezortov, to všetko s výhľadom do roku 2030.

Stratégia sa zameriava na prierezové témy, ktoré majú vplyv súčasne na viacero odvetví kultúry a kreatívneho priemyslu (kultúrna infraštruktúra, kultúrne dedičstvo, podmienky práce, definovanie subjektov v kultúre a iné); na témy, ktorých riešenie sa dlhodobo posúvalo do budúcnosti (súkromné zdroje financovania, zahraničná prezentácia a iné); ale aj akcentovanie aktuálnych tém prichádzajúcich s krízami (napríklad odolnosť kultúry, environmentálna zodpovednosť, inkluzívny prístup alebo podpora demokracie). Tieto témy sú rozčlenené do siedmich strategických cieľov.

Zavedenie stratégie naštartuje prechod slovenskej kultúrnej politiky na výsledkovo orientované riadenie rezortu a uvedenie nového systému merania výsledkov, čo umožní dôkladnejšie poznať a reagovať na stav sektorov rezortu MK. Zastrešujúci strategický dokument na úrovni štátu prispeje aj k lepšiemu sledovaniu výdavkov v kultúre a k prioritizácii investičných zámerov.

Okrem viac ako ročnej kontinuálnej participácie s odbornou verejnosťou sú dôležitými pri tvorbe samotného finálneho materiálu strategické dokumenty kultúrnej politiky ako Revízia výdavkov na kultúru, rôzne strategické materiály na národnej úrovni, materiály prijaté na územnosprávnej úrovni a medzinárodné strategické dokumenty.

Posledná aktualizácia: 28. októbra 2022 / Komunikácia Protokol

Zdieľať