Prehliadka Brussels Cinema Days

Už v stredu 30. novembra sa začne prehliadka Brussels Cinema Days, ktorá ponúkne belgickým divákom predovšetkým dvadsať európskych filmov uvedených na najprestížnejších festivaloch počas uplynulého roka. Počas nej sa predstavia aj tri slovenské filmy, kde vo výbere okrem súčasného koprodukčného filmu Ja, Olga Hepnarová (2016) režisérskej dvojice Tomáš Weinreb a Petr Kazda figurujú aj dve diela Dušana Hanáka. Za osobnej účasti režiséra sa premietne dokumentárny film Papierové hlavy (1995) o vzťahu občana a moci a o rôznych podobách porušovania ľudských práv v Československu v rokoch 1945 – 89, ktorý reflektuje našu nedávnu minulosť. V programe je aj jeho dokument Obrazy starého sveta (1972), oceňovaný najmä pre sugestívne zobrazenie starých ľudí z Liptova a Oravy, ktorí dokážu aj v stave civilizačného chaosu a neistoty žiť vnútorne slobodní.

Prehliadka sa koná so zámerom ponúknuť priestor na stretnutie filmových profesionálov z celej Európy, ktorí budú spoločne diskutovať o budúcnosti európskeho audiovizuálneho sektoru. Počas nej sa v centre Bozar v spolupráci s European Film Forum (EFF), ktoré vzniklo vlani pod záštitou Creative Europe Media, uskutoční pri príležitosti 25. výročia programu MEDIA aj posledné tohtoročné Európske filmové fórum. Jeho účastníci sa budú zaoberať ideou spájania minulosti, súčasnosti a budúcnosti kinematografie, technologickým vývojom a jeho vplyvom na filmovú tvorbu i otázkou diváckej prístupnosti. Témou stretnutia bude tiež dôležitosť úlohy žien a novej generácie filmových profesionálov. V minulosti sa fóra európskych filmových profesionálov konali na významných medzinárodných filmových festivaloch v Berlíne, Cannes či v Benátkach, na festivale animovaných filmov v Annecy, na MFF San Sebastian či MFF Black Nights v Tallinne. Prehliadka Brussels Cinema Days je nesúťažná a potrvá do 4. decembra 2016.

 

Cyklus Slovenská filmová panoráma

Bruselské kultúrne centrum BOZAR a Belgický kráľovský archív – Cinematek uvedú aj cyklus Slovenská filmová panoráma, ktorým chcú tamojším divákom slovenskú kinematografiu predstaviť ako jednu z menej známych kinematografií stredoeurópskeho regiónu. Výber dvanástich filmov zostavili kurátorské tímy BOZARu a Cinematéky, ktoré slovenskú kinematografiu označujú za„fascinujúcu a náruživú. Aj keď Slovensko dosiahlo svoju nezávislosť až v roku 1993, bohatá filmová história tejto malej krajiny sa významne odzrkadlila v jednom z najdôležitejších období slovenskej kinematografie, ktorým je československá nová vlna, a výrazne tak obohatila tradíciu filmov sociálneho realizmu.“

Na prehliadke sa premietnu dráma Boxer a smrť (1962) Petra Solana, prelomové dielo československej novej vlny Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra a tiež jeho vojnový film Veľká noc a veľký deň (1974). V programe sú ďalej filmy Ružové sny (1976) a Ja milujem, ty miluješ (1980) Dušana Hanáka, Chodník cez Dunaj (1989) Miloslava Luthera i dva filmy z novodobej histórie slovenskej kinematografie, poetická snímka Záhrada (1995) Martina Šulíka a hraný dokument Slepé lásky (2008) Juraja Lehotského. Najväčšie zastúpenie má na prehliadke režisér Juraj Jakubisko, premietne sa jeho celovečerný hraný debut Kristove roky (1967) spolu s krátkym dokumentárnym filmom Bubeník červeného kríža (1977) a snímky Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) a Sedím na konári a je mi dobre (1989). Cyklus projekcií slovenských filmov Slovenská filmová panoráma sa koná od 17. decembra 2016 do 20. januára 2017.

Partnermi oboch podujatí sú Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bruseli a Slovenský filmový ústav (SFÚ).

Viac informácií o oboch podujatiach nájdete na http://www.bozar.be/.

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať