Daniel Krajcer: „Osobne som navrhol zmenu Smernice  Audiovizuálneho fondu tak, aby sa zamedzil konflikt záujmov, aby financie nedostávali tí, ktorí ich prideľujú. Som rád, že môžem konštatovať, že na dnešnom zasadnutí Rady Audiovizuálneho fondu bol môj návrh akceptovaný a podmienky na zamedzenie konfliktu záujmov v Audiovizuálnom fonde boli zmenené. Napriek dnešnému schváleniu novej smernice, chcem pristúpiť ku koncepčnému riešeniu celej problematiky tak, aby na Slovensku vznikol efektívny model fungovania podpory audiovizuálnej tvorby“.

Zvýšenie transparentnosti v rozdeľovaní verejných zdrojov, zamedzenie konfliktu záujmov členov orgánov fondu a zároveň zachovanie kontinuity podpornej činnosti Audiovizuálneho fondu – to sú priority, ktoré minister kultúry verejne vyjadril vo vzťahu k tejto verejnoprávnej inštitúcii. Tieto priority boli uskutočnené.

Podľa novej úpravy Žiadateľom o poskytnutie finančných prostriedkov z fondu, ktorý je fyzickou osobou alebo fyzickou osobou podnikateľom nemôže byť člen rady, člen dozornej komisie, člen odbornej komisie, ani blízka osoba členovi rady, členovi dozornej komisie alebo členovi odbornej komisie.

Člen rady, člen dozornej komisie, člen odbornej komisie ani blízka osoba členovi rady, členovi dozornej komisie alebo členovi odbornej komisie nemôže byť členom štatutárneho orgánu žiadateľa, ktorý je právnickou osobou ani štatutárnym orgánom žiadateľa, ktorý je právnickou osobou.

Člen rady, člen dozornej komisie ani riaditeľ nemôže byť v priamom realizačnom vzťahu k projektu, ktorý je predmetom žiadosti o poskytnutie finančných prostriedkov fondu. Priamy realizačný vzťah člena rady, člena dozornej komisie alebo riaditeľa znamená producentský podiel na projekte vrátane koprodukčného podielu, distribučný podiel na projekte, majetkový podiel v právnickej osobe, ktorá je žiadateľom alebo koproducentom žiadateľa alebo obchodnoprávny vzťah na základe osobitnej zmluvy so žiadateľom súvisiaci s projektom, ktorý je predmetom žiadosti.

Ak má člen rady alebo člen dozornej komisie autorskoprávny alebo zamestnanecký vzťah k žiadateľovi súvisiaci s projektom, ktorý je predmetom žiadosti, je povinný túto skutočnosť oznámiť vopred tak, aby bola zaznamenaná v zápise z rokovania. V takomto prípade sa tento člen rady alebo člen dozornej komisie nemôže zúčastniť na rokovaní žiadneho orgánu fondu o predmetnej žiadosti.

Prísnejšie budú aj sankcie za nedodržanie týchto pravidiel. Ak v budúcnosti dôjde k predloženiu žiadosti v rozpore s uvedenými obmedzeniami, kancelária fondu takúto žiadosť vyradí. Porušenie týchto obmedzení členom rady alebo dozornej komisie fondu sa bude považovať za uprednostnenie osobného záujmu pred verejným záujmom, a teda za konanie v rozpore so zákonom o fonde.

Zároveň bude každý žiadateľ povinný deklarovať akúkoľvek skutočnosť, ktorá by bola v rozpore s uvedenými obmedzeniami. Ak sa preukáže, že žiadateľ uviedol nepravdivé vyhlásenie, bude sa to považovať sa dôvod pre odstúpenie od zmluvy a pre vrátenie poskytnutých prostriedkov fondu aj so zmluvnou pokutou (0,05% z neoprávnene použitých prostriedkov za každý začatý deň).

Prísnejšie obmedzenia sa budú týkať aj činnosti odborných komisií fondu, ktoré hodnotia jednotlivé žiadosti a navrhujú udelenie podpory z fondu. Ak bude člen odbornej komisie v autorskom alebo v inom realizačnom vzťahu k projektu, ktorý komisia posudzuje, nezúčastní sa celého kola posudzovania a na jeho miesto bude určený náhradný člen.

Schválením predloženej zmeny pravidiel v zamedzení konfliktu záujmov rada fondu na návrh riaditeľa operatívne zareagovala na požiadavku ministra kultúry aj odbornej verejnosti. Nadchádzajúca výzva fondu na predkladanie žiadostí tak môže byť otvorená už v nových podmienkach. Prijatím tohto riešenia nie je potrebné dočasne pozastaviť podpornú činnosť fondu.
 

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať