Dňa 31. decembra 2024 bude vecne ukončený projekt LibraryEdu, financovaný z Grantov EHP a Nórska v rámci Fondu pre bilaterálne vzťahy. Projekt, ktorý sa začal v novembri 2023, bol realizovaný za účasti slovenských a nórskych partnerov a jeho hlavným cieľom bolo posilnenie inštitucionálnej spolupráce medzi knižnicami oboch krajín.
Na slovenskej strane sa na projekte podieľali ministerstvo kultúry, Univerzitná knižnica v Bratislave, Slovenská národná knižnica, Štátna vedecká knižnica v Košiciach, Štátna vedecká knižnica v Prešove a Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici. Na nórskej strane participovali Elvebakken videregående skole, Rælingen bibliotek a Hartvig Nissens skole. Táto medzinárodná spolupráca umožnila výmenu skúseností v oblasti vzťahov medzi knižnicami a strednými školami, ako aj odborné vzdelávanie knihovníkov.
V rámci projektu LibraryEdu sa podarilo dosiahnuť niekoľko kľúčových cieľov. Prvým výstupom bola analýza, ktorá obsahovala výsledky spoločne realizovaného prieskumu a plán pre ďalšiu spoluprácu. Druhým významným výsledkom bol koncept elektronického vzdelávacieho nástroja, ktorý bude v budúcnosti využitý na vzdelávanie knihovníkov.
Tieto výsledky boli predstavené na diseminačnej konferencii, ktorá sa konala 6. decembra 2024 v Univerzitnej knižnici v Bratislave. Konferencia poskytla platformu pre zdieľanie skúseností medzi slovenskými a nórskymi partnermi, pričom sa kládol dôraz na legislatívne, technické, vzdelávacie a odborné aspekty práce knihovníka. Zároveň sa pripravuje zborník, ktorý bude sprístupnený odbornej verejnosti a poslúži ako zdroj pre ďalšie vzdelávanie.
Jedným z hlavných prínosov projektu boli interaktívne stretnutia v partnerských inštitúciách na Slovensku a v Nórsku. Partneri mali možnosť prezentovať svoje systémy práce, porovnať ich a diskutovať o možnostiach spolupráce. Témy zahŕňali odborné zručnosti, legislatívne požiadavky, technické inovácie a metódy vzdelávania.
Významným záverom bolo zdôraznenie úzkeho vzťahu medzi prácou knihovníka a procesom vzdelávania študentov. Partneri sa zhodli na tom, že knihovník zohráva dôležitú úlohu nielen ako odborník na prácu s informáciami, ale aj ako partner učiteľa v procese výučby. Tento aspekt by mal byť zahrnutý do ďalšieho vzdelávania knihovníkov.
Projekt LibraryEdu ukázal, že medzinárodná spolupráca je kľúčová pre zlepšenie kvality vzdelávania a práce knižníc. Priniesol tiež nový impulz pre knihovnícku komunitu na Slovensku aj v Nórsku. Závery a odporúčania projektu budú slúžiť ako základ pre ďalšiu spoluprácu a rozvoj v oblasti vzdelávania knihovníkov.
Posledná aktualizácia: 9. decembra 2024 / Komunikácia Protokol