Martin Pollack vo svojej knihe Americký cisár, s podtitulom Masový útek z Haliče, spracúva tému vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia z východnej Európy do Severnej a južnej Ameriky. Toto obdobie približuje množstvom historických faktov podporených silnými príbehmi konkrétnych ľudí. Dokazuje, že utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku devätnásteho storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov a zároveň boli výhodným obchodným artiklom pre špekulantov, prevádzačov, agentov a podvodníkov každého druhu.
Srdečne vás pozývame na otvorenú diskusiu k pripravovanej dramatizácii knihy Americký cisár, ktorá sa uskutoční 5. apríla 2018 o 18.00 hod. v Štúdiu 12. Zúčastnia sa jej autor Martin Pollack, prekladateľ Michal Hvorecký, autor dramatizácie Michal Ditte, dramaturg Marek Godovič, ako aj zástupcovia vydavateľstva Absynt. Súčasťou večera bude scénické čítanie fragmentov dramatizácie a výstava dobových fotografií zo súkromného archívu Martina Pollacka. Ako sa historická reportáž mení na divadelnú hru? Čo si myslí o tejto premene samotný Martin Pollack? A prečo je podľa autora dramatizácie Michala Ditteho potrebné priniesť tému emigrácie na divadelné dosky?
Martin Pollack je rakúsky reportér, spisovateľ a prekladateľ. Je autorom historicko-reportážnych kníh, ktoré sa venujú najmä regiónu strednej a východnej Európy a špeciálne územiam „kontaminovaným dejinami“. V jeho ďalšej knihe Smrť v bunkri spracoval život svojho biologického otca, príslušníka jednotiek SS Gerharda Basta, ktorý v roku 1944 operoval aj na území Slovenska. Takto sa Martin Pollack vyrovnal so svojimi vlastnými ťaživými dejinami – s nacistickou minulosťou svojich rodinných príslušníkov. Knihy Martina Pollacka prinieslo na Slovensko vydavateľstvo Absynt v edícii Prekliati reportéri.
Návštevu Martina Pollacka na Slovensku podporilo Rakúske kultúrne centrum.
Divadelný ústav Bratislava
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin