Výstava Roba Kočana MOSTY prepája takmer tri dekády unikátnej tvorby fotografa, ktorý nastupuje na scénu začiatkom 90 r. 20. st. ešte počas pôsobenia tzv. „slovenskej novej vlny“. V tomto čase nastupuje nová generácia slovenských fotografov po štúdiách na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave – z ateliéru Ľuba Stacha a Miloty Havránkovej vstupuje na scénu okrem Roba Kočana aj Martin Tiso, Jana Hojstričová, Jaro Žiak, Filip Vančo, Tibor Takáč a Ingrid Patočková. Fotografi zaujali multimediálnym prístupom k fotografii, či novými inscenovanými postupmi. Príkladom obidvoch polôh tvorby sú práce Roba Kočana, ktorého multimediálna a experimentálna tvorba sa vyvíja paralelne s inscenovanou farebnou aj čierno-bielou fotografiou.
Výstava uvádza niekoľko nosných cyklov a tematických celkov autorovej tvorby: je to prierez portrétnej tvorby, vychádzajúcej z experimentu a „hľadania“ identity formou koláží, objektov, projekcií a inštalácií. Ďalší prezentačný celok vychádza zo záujmu autora o zobrazenie krajiny: Kočana od začiatku fascinovala práca so základným princípom média: so svetlom. Pri dlhých expozíciách „kreslí do tmy“, sníma záznamy vlastných fantázií v otvorenej krajine. Rekonštruuje realitu, inscenuje: tvorba je interaktívnym happeningom, pri ktorej má autor kontrolu iba nad prostriedkami „kresby“ – svetelným zdrojom. Finálny obraz je výsledkom tejto interakcie. Imaginárne svety však nezostávajú len vo farebnej polohe – Kočan sa vracia späť k čierno-bielemu materiálu a vznikajú nové fotografické výstupy a experimenty s vrstvením negatívov, domaľovaním, či inscenovaním krajiny. Neúnavné hľadanie inovatívnych výrazových prostriedkov vedie autora za hranice klasického média: neustála kombinácia tradičných a nových techník vytvára „alchymickú“ syntézu médií − inštalácie, hudby, či experimentovanie s výtvarným jazykom maľby a fotografie. Výsledkom sú kolaborácie s hudobníkmi i výtvarníkmi, ako aj hľadanie nových interpretačných možností.
Výber diel na výstave je výberom z doterajšej autorovej tvorby v rôznorodosti cyklov a žánrov. Uvedenie v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne je alternovanou reprízou výstavného projektu v rámci autorovej jubilejnej 50-tky (v roku 2018) v jeho rodnom Poprade a v unikátnom priestore Tatranskej galérie.
Robo Kočan
Robo Kočansa narodil v roku 1968 v Poprade. Študoval na Strednej umeleckej škole v Košiciach (odbor fotografia), v roku 1996 absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (Katedra vizuálnych médií, odbor fotografia). Študoval na Nottingham Trent Univerzite vo Veľkej Británii (1993) a na Ecole Nationale des Beaux Arts v Dijone vo Francúzsku (1993). V r. 2003 absolvoval rezidenčný tvorivý pobyt v SPACES (Cleveland v USA). Vystavoval na mnohých domácich a zahraničných projektoch (napr. Praha, Ostrava, ČR / Bratislava, Poprad, Košice, / Paríž , Dijon, Francúzsko / Erfurt, Karsruhe, Dortmund, Nemecko / Amsterdam, Holandsko / Viedeň, Rakúsko / Houston, USA / Varšava, Poznaň, Poľsko / Budapešť, Maďarsko). Kočanove diela sú v mnohých súkromných a verejných zbierkach doma a v zahraničí. Žije a tvorí v Poprade.
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin