Na Slovensku žije na sídliskách, ktoré vybudovali od polovice päťdesiatych rokov 20. storočia takmer jedna tretina obyvateľov. Aj keď sa panelové sídliská líšia v závislosti nielen od doby, v ktorej vznikli, ale aj samotnej lokality, všetky sa vyznačujú vysokou mierou zastavanosti, zväčša vysokou hustotou obyvateľov, ako aj nedostatkom zelených plôch a nízkou kvalitou verejných priestorov. Požiadavka na zabezpečenie spotreby energie v budovách predstavuje na základe rozličných štúdií okolo 40% z celkovej spotreby energie. V prípade panelových budov je toto percento neporovnateľne vyššie.

Z horeuvedených dôvodov sú sídliskové štvrte v rámci samotnej štruktúry miest mimoriadne zraniteľné na negatívne dopady zmeny klímy. Zároveň je potrebné pristúpiť k radikálnemu zníženiu tzv. uhlíkovej stopy (čiže zníženiu emisií skleníkových plynov, osobitne CO2).

Päťročný projekt, ktorý sa venuje klimatickej odolnosti sídlisk, zahájila spolu s partnermi Karlova Ves v júni 2018. Úvodná konferencia predstaví ciele a aktivity samotného projektu, ale aj rámce dotknutých oblastí a príklady už zrealizovaných riešení v zahraničí. Konferencia sa koná v stredu 12.9.2018 v Prednáškovej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave za účasti zástupcov odboru politiky zmeny klímy MŽP SR, sekcie bytovej politiky a mestského rozvoja, Ministerstva dopravy a výstavby SR a ďalších odborníkov zo Slovenska a zahraničia. Mimoriadny záujem – na konferencií očakávame viac ako 100 účastníkov –  svedčí o tom, že táto téma je nanajvýš aktuálna.

Konferenciu organizuje Mestská časť Bratislava-Karlova Ves v partnerstve s Úniou miest Slovenska, Univerzitnou knižnicou v Bratislave a v spolupráci s Prvou stavebnou sporiteľňou.

Viac informácií: Ing. Zuzana Hudeková, PhD., e-mail: zuzana.hudekova@karlovaves.sk, tel.: 0940 634 141 https://www.facebook.com/resilientdistricts/

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať