19. zasadnutie Medzivládneho výboru Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré sa koná v termíne od 2. do 7. decembra 2024 v hlavnom meste Paraguaja, Asuncióne, prinieslo Slovenskej republike historický úspech. Po prvýkrát bola do Zoznamu dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva zaradená aktivita Škola remesiel ÚĽUV, ktorú Medzivládny výbor schválil vo štvrtok, 5. decembra 2024.
Škola remesiel ÚĽUV je od jej založenia v roku 1999 miestom odovzdávania remeselných znalostí a zručností. Hlavným zámerom tohto projektu je uchovávať a rozvíjať tradičné remeslá ako súčasť kultúrneho dedičstva. Deje sa tak prostredníctvom troch regionálnych centier remesiel (RCR) – od roku 1999 v Bratislave, od roku 2005 v Banskej Bystrici a od roku 2013 v Košiciach – ktoré sú kontaktnými pracoviskami s poradenskou a vzdelávacou činnosťou špecializujúcou sa najmä na regionálne a zanikajúce remeselné techniky.
Slovenská republika po prvýkrát podala návrh na výber do Zoznamu dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva. Tento zoznam obsahuje programy, projekty a aktivity, ktoré príkladným spôsobom podporujú ochranu a rozvoj nehmotného kultúrneho dedičstva a najlepšie odrážajú princípy a ciele UNESCO Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva. Okrem Slovenska podali návrh na včlenenie do tohto zoznamu Ukrajina (Program na ochranu tradície hudobných nástrojov kobzy a ninery) a Omán (Mládežnícky výcvikový program pre jachtárov). Na rozdiel od Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva, kde bolo podaných až 53 nominácií na zápis (Slovenská republika má na tomto zozname 9 prvkov), Zoznam dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva nie je v centre záujmu členských štátov. Deje sa tak napriek tomu, že na poli ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva plní podstatne dôležitejšiu úlohu práve vďaka záchovným a ochranným opatreniam, ktoré jednotlivé zápisy ponúkajú ako nasledovaniahodné vzory dobrej praxe.
Na príprave návrhu, ktorý bol vďaka kvalitnému vypracovaniu Medzivládnym výborom vyzdvihnutý ako príkladný, spolupracovali odborníci z Ústredia ľudovej umeleckej výroby, Slovenského ľudového umeleckého kolektívu – Centra pre tradičnú ľudovú kultúru, Slovenskej akadémie vied a Ministerstva kultúry SR.
Okrem toho 3. decembra 2024 Medzivládny výbor schválil aj nomináciu Republiky srbskej pod názvom Insitné umenie v Kovačici do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Insitné umenie predstavuje významný prejav kultúrneho dedičstva slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku.
Slovenskú delegáciu na rokovaniach Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva tvoria: Anna Plassat Muríňová – veľvyslankyňa pri Stálej delegácii UNESCO v Paríži, Mário Maruška – štátny tajomník Ministerstva kultúry SR, Barbora Morongová – riaditeľka Odboru živého dedičstva a kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva Ministerstva kultúry SR, Ľubica Voľanská z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, externá spolupracovníčka Centra pre tradičnú ľudovú kultúru pri SĽUK-u a Jana Ambrózová, ktorá zastupuje v rámci ICH NGO Fóra Národopisnú spoločnosť Slovenska.
Slovensko bolo v roku 2022 prvýkrát v histórii zvolené do 24-členného Medzivládneho výboru, vďaka ktorému sa, okrem inej agendy, aktívne podieľa na rozhodovacom procese pri zápisoch do zoznamov nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Mandát Slovenska vo výbore trvá 4 roky.
Prvky, ktoré má Slovenská republika zapísane v Reprezentatívnom zozname NKD ľudstva UNESCO:
Fujara – hudobný nástroj a jeho hudba (2005)
Terchovská muzika (2013)
Gajdošská kultúra (2015)
Bábkarstvo na Slovensku a v Česku (2016)
Horehronský viachlasný spev (2017)
Modrotlač (2018)
Drotárstvo – remeslo a umenie (2019)
Sokoliarstvo – živé dedičstvo ľudstva (2021)
Tradície spojené s chovom koní Lipican (2022)
Ďalšie informácie na stránkach:
https://ich.unesco.org/en/19com
Slovenská delegácia na 19. zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO v Asuncióne
Zápis SR – Školy remesiel ÚĽUV do Zoznamu dobrých praktík ochrany živého dedičstva UNESCO
Certifikát k zápisu Školy remesiel ÚĽUV do Zoznamu dobrých praktík ochrany živého dedičstva UNESCO
Štátny tajomník Mário Maruška absolvoval stretnutie s ministerkou kultúry Paraguajskej republiky Adrianou Ortiz
Zasadnutie Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO v Asuncióne
Košikárska dielňa. Majster a lektor Pavol Vrtich/2019/ÚĽUV, Barbara Neumannová
Tvorivé dielne na Festivale Dni majstrov ÚĽUV 2022. Točenie na hrnčiarskom kruhu./2022/ÚĽUV, Barbara Neumannová
Kurz výšivky krivou ihlou v Regionálnom centre remesiel ÚĽUV Banská Bystrica. Majsterka a lektorka Lýdia Golianová/2019/ÚĽUV, Lívia Bučková
Posledná aktualizácia: 6. decembra 2024 / MKSR Admin