Vernisáž za prítomnosti generálnych riaditeľov Ministerstva kultúry SR, Zuzany Komárovej za Sekciu umenia a Pavla Šimuniča za Sekciu kultúrneho dedičstva a v zastúpení ministra kultúry Mareka Maďariča sa tešila aj mimoriadnemu záujmu návštevníkov.
Slávnostnej vernisáže sa ďalej zúčastnili autorka výstavy Dana Bořutová, kurátor Branislav Pánis, riaditeľ Múzea sepulkrálnej kultúry v Kasseli Rainer Sörries, bývalý minister financií spolkovej krajiny Hesensko, predstaviteľ Hessenského krajinského spolku pre starostlivosť o nemecké vojnové hroby Karl Starzacher, slovenský veľvyslanec Igor Slobodník a riaditeľka Slovenského inštitútu v Berlíne Viera Polakovičová.
Prítomní skonštatovali, že výstava má mimoriadny význam práve v tom, že zviditeľňuje Východný front, na ktorom prebiehali veľké boje a ktorý sa v Nemecku a ďalších západných krajinách málo reflektuje.
Múzeum sepulkrálnej kultúry je jedným z troch špecializovaným fór v Európe pre reflexiu fenoménu smrti a pochovávania. Výstava predstavuje unikátny súbor vyše 30 vojenských cintorínov, ktorý vznikol v rokoch 1916 – 1917 v Západnej Halíči, nachádzajúcej sa na dnešnom území Poľska a Ukrajiny. Dušan Jurkovič tam mal ako príslušník vojenského veliteľstva v Krakove za úlohu stavať cintoríny pre vojakov padlých v Halíči. Nakoľko sú tam pochované obete všetkých troch armád – rakúsko-uhorskej, nemeckej a ruskej, vnímame tieto cintoríny ako symbol zmierenia. Ich význam podčiarkuje aj vysoká umelecká hodnota, ktorá je zároveň mimoriadnou aj z hľadiska celkového odkazu Dušana Jurkoviča, zakladateľskej osobnosti slovenskej architektúry. Výstava prezentuje originály výkresov a dobové fotografie zo Slovenského národného archívu a makety, ktoré dala Slovenská národná galéria vyrobiť pre potreby súbornej výstavy Dušana Jurkoviča (1993). Spolok architektov Slovenska vydal k výstave obsahovo a výtvarne hodnotný katalóg v 4 jazykových mutáciách (nemecky, anglicky, poľsky a slovensky – výstava bude neskôr putovať do Poľska a Talianska).
Výstava v Kasseli potrvá do 19. októbra 2014.
sekcia umenia a štátneho jazyka
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin