
Nomináciu na zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO s názvom Transhumancia – sezónne pasenie zvierat (Transhumance, the seasonal droving of livestock) predkladá Slovenská republika spolu s ďalšími piatimi krajinami (Bulharskom, Poľskom, Srbskom, Tureckom, Ukrajinou) ako rozšírenie už existujúcej medzinárodnej nominácie, ktorá bola premenená na úspešný zápis v roku 2023. V súčasnosti zahŕňa krajiny: Albánsko, Andorru, Rakúsko, Chorvátsko, Francúzsko, Grécko, Taliansko, Luxembursko, Rumunsko a Španielsko.
Podpisovanie spoločného nominačného spisu zástupcami všetkých šiestich krajín sa uskutočnilo vo štvrtok 27. 3. 2025 v Paríži. Za Slovenskú republiku ho podpísala veľvyslankyňa Anna Plassat Muriňová, stála delegátka Slovenskej republiky pri UNESCO.
Koordinátorom spoločnej žiadosti o rozšírenie nominácie bolo Rumunsko, konkrétne tím vedený Ioanou Baskerville – lingvistkou, antropologičkou a expertkou na živé dedičstvo z Rumunskej akadémie, pobočka IASI.
Za Slovenskú republiku podanie nominácie inštitucionálne a organizačne zastrešilo Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru (CTĽK) pri Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve. Odborne celý pracovný tím viedla externá spolupracovníčka CTĽK a expertka pre nehmotné kultúrne dedičstvo Ľubica Voľanská, vedecká pracovníčka Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave.
Pracovná skupina za Slovenskú republiku sa vyznačovala mimoriadne aktívnou medzirezortnou spoluprácou, ktorá vyplynula z mnohotvárneho charakteru sezónneho pasenia zvierat – zahŕňa špecifické kultúrne prejavy, vzťah človeka k zvieratám a prírodnému prostrediu, problematiku klimatických zmien, snahu o zachovanie charakteru horských regiónov na Slovensku i nemenej dôležité ekonomické hľadisko. Hlavnými aktérmi boli Peter Kováč zo SNM-Spišské múzeum v Levoči a OZ Juhaska reguľa, Peter Madigár z MAS Terchovská dolina a Tomáš Mrázek z Ústavu európskej etnológie Masarykovej Univerzity v Brne, ktorí vypracovali akčný plán a iniciovali celý proces. Kľúčové stretnutia sa uskutočnili už začiatkom roka 2024. Pracovný tím doplnili odborníčky na transhumanciu Michaela Mrázová zo Štátnej ochrany prírody SR, Martina Slámová z Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj vo Zvolene a Zlatica Csontos Šimoňáková z Ministerstva životného prostredia SR.
Za Ministerstvo kultúry SR v tíme pracovala Barbora Morongová, riaditeľka odboru živého dedičstva a kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva. V neposlednom rade prispela k podaniu nominácie samotná komunita nositeľov z celého Slovenska – pastieri, bačovia, výrobcovia ľudovoumeleckých výrobkov spätých s ovčiarstvom, obecné zastupiteľstvá v regiónoch, kde je ovčiarstvo rozšírené a mnohí ďalší.
Keďže ide o prvok nehmotného kultúrneho dedičstva, ktorý spadá do pôsobnosti viacerých rezortov štátnej správy, Ministerstvo kultúry SR počas tvorby nominačného spisu zorganizovalo na svojej pôde pracovné medzirezortné stretnutie zástupcov Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (Slovenskej komisie pre UNESCO), Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ministerstva cestového ruchu a športu SR, Ministerstva životného prostredia SR, Štátnej ochrany prírody SR a Úradu verejného zdravotníctva SR s cieľmi pomenovať aktuálne politiky a nástroje jednotlivých rezortov, ktoré ovplyvňujú stav a rozvoj sezónneho pasenia zvierat na Slovensku a hľadať možnosti efektívnej štátnej podpory v budúcnosti.
V prípade schválenia tejto nominácie bude Slovensko o krok bližšie k ochrane a udržaniu jedného z jeho dôležitých prvkov živého dedičstva, ktorý v sebe spája tradície, trvalú udržateľnosť sociálno-ekonomického prostredia tradičného ovčiarstva a podporu biodiverzity kultúrnej krajiny Slovenska.
Informácie o zápise Tradičného ovčiarstva do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska:
https://www.ludovakultura.sk/zoznam-nkd/tradicne-ovciarstvo/
https://www.ludovakultura.sk/nove-zapisy-v-zoznamoch-nkd-slovenska/
Informácie o prvku nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva Transhumancia-sezónne pasenie zvierat:
https://ich.unesco.org/en/RL/transhumance-the-seasonal-droving-of-livestock-01964
Veľvyslankyňa Anna Plassat Muriňová, stála delegátka Slovenskej republiky pri UNESCO pri podpise nominácie za SR, 27. 3. 2025, Paríž
Video-dokumentácia k medzinárodnej nominácii Transhumancia v Podkoniciach/2024/SĽUK, Julián Ratica
Ovčiar Michal Gbur v Iliašovciach/2024/ Jana Gulík Horváthová
Posledná aktualizácia: 27. marca 2025 / Komunikácia Protokol