Národná rada Slovenskej republiky dnes schválila nový Zákon o Slovenskej televízii a rozhlase.  V prípade, že ho podpíše prezident SR Peter Pellegrini, účinnosť by mal nadobudnúť 1. júla 2024. Zákon prináša významné zmeny v oblasti verejnoprávneho vysielania na Slovensku.

Verím, že schválením tohto zákona sa nám podarí vrátiť slovenských divákov a poslucháčov k Slovenskej televízii a rozhlasu a programy a spravodajstvo verejnoprávnej televízie a rozhlasu všetkým občanom Slovenska. Urobili sme prvý krok k tomu, aby boli vo vysielaní STVR opäť relácie, seriály aj dokumentárne cykly vytvorené pre celé spektrum záujemcov o kvalitnú pôvodnú tvorbu,“ povedala po hlasovaní ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

V pléne Národnej rady SR dnes boli schválené aj pozmeňujúce návrhy poslancov, ktoré vyplynuli z diskusie v rozprave. Medzi najdôležitejšie patrí návrh poslanca Romana Malatinca, ktorý doplnil činnosť Slovenskej televízie a rozhlasu o povinnosť vysielať programy zamerané na Slovákov žijúcich v zahraničí s cieľom posilniť povedomie „krajanstva“ a prispieť k udržiavaniu a rozvoju povedomia vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí.

Ďalším významným pozmeňujúcim návrhom bol spoločný návrh poslancov Dušana Jariabka a Romana Michelka, ktorý zavádza povinnosť vysielania prostredníctvom regionálnych televíznych a rozhlasových štúdií. Tieto štúdiá budú zabezpečovať vysielanie najmenej 20 minút denne z každého z nich a podporovať tak rozvoj regionálnych štúdií najmä v Banskej Bystrici a v Košiciach. Umelecké súbory a telesá zriadené Slovenskou televíziou a rozhlasom budú podporovať aj pôvodnú slovenskú tvorbu, napríklad uvádzaním pôvodných slovenských hudobných diel. Okrem toho, zástupcami generálneho riaditeľa budú riaditeľ Slovenskej televízie a riaditeľ Slovenského rozhlasu ako vedúci zamestnanci organizačných zložiek. Novým zákonom zároveň získavajú autonómnejšie postavenie.

Pozmeňujúci návrh poslankyne Ľubice Laššákovej bude garantovať širšie poskytovanie televíznych programových služieb tým, že rozširuje povinnosť vysielania z dvoch na tri. Rovnako sa predlžuje funkčné obdobie generálneho riaditeľa z piatich na šesť rokov, čo je podľa dôvodovej správy potrebné pre dokončenie strednodobých projektov a aplikáciu strategických plánov.

FOTO: TASR ilustračné

Posledná aktualizácia: 20. júna 2024 / MKSR Admin

Zdieľať