tlačová konferencia na ministerstve kultúry

Slovenská televízia a rozhlas zostanú verejnoprávnou inštitúciou. Jej Radu budú menovať dva orgány, konkrétne vláda prostredníctvom Ministerstva kultúry SR a Národná rada SR. Vznikne aj nová Programová rada, a to z dôvodu, že redaktori, dramaturgovia, producenti ani manažment súčasnej RTVS za posledné 4 roky dôsledne neplnili funkciu ochrany objektivity. Najvypuklejší je problém sústavného porušovania etického kódexu. Vyplýva to z nového návrhu zákona, ktorý Ministerstvo kultúry SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

„Nový zákon o Slovenskej televízii a rozhlase je nevyhnutnosťou, pretože objektívnosť spravodajstva súčasnej RTVS je podľa prieskumov na úrovni mizivých 26 %. V celosvetovom rebríčku dôveryhodnosti médií sa Slovensko umiestnilo na 44. mieste zo 46 hodnotených krajín,“ uviedla na dnešnej tlačovej konferencii ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová.

Podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko pripomenul, že súčasná situácia v RTVS nie je ekonomicky udržateľná. „Nemáme dôveru v ekonomickú schopnosť pána Machaja, ktorý sa dostal do osobného bankrotu,“ vysvetlil. Podľa jeho slov sú na RTVS v súčasnosti napojení ľudia z externých firiem, ktorí z nej žijú. „To, čo nás zaujíma je, aby RTVS dokázala byť konkurencieschopná, aby dokázala robiť prenosy, aby ľudia, ktorí tam pracujú mali dobré platy. A aby sme z nej urobili inštitúciu, ktorá bude schopná prežiť 20 – 30 rokov. RTVS by skončila bankrotom, ak by ju štát neustále nedotoval. Taký je fakt,“ zdôraznil podpredseda NR SR Danko s tým, že záujmom je, aby spravodajstvo bolo objektívne a vyvážené. „Každý kto hovorí, že RTVS nepotrebuje zmenu, klame a každý, kto si pozrie ekonomiku RTVS musí povedať, že z roka na rok prežíva a hrozí jej bankrot,“ pripomenul.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba zdôraznil, že návrh zákona bol predrokovaný vo vláde. „Na čele tejto inštitúcie musí stáť človek, ktorý dokáže byť garanciou pre vládu, že peniaze, ktoré tam pôjdu budú zostávať v televízii a nepôjdu do vonkajšieho prostredia a bude sa rozvíjať celý koncept Slovenskej televízie a rozhlasu,“ vysvetlil s tým, že ho zaujíma vysielacia štruktúra a vzdelávacie relácie. Z RTVS sa totiž podľa jeho slov stala obyčajná braková komerčná televízia, ktorá nadbieha vysielacím štruktúram komerčných televízií. Veľmi nízku dôveryhodnosť má podľa neho aj v rámci spravodajstva. „Zmeny, ktoré ministerka kultúry priniesla do zákona sú absolútne štandardné a objektívne,“ zdôraznil.

Generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva kultúry SR Lukáš Machala zdôraznil,  že pri príprave zákona sa rezort kultúry inšpiroval viacerými európskymi krajinami. „K novému zákonu sme pristúpili z dôvodu, že RTVS po 14 rokoch svojho fungovania nedokázala svojím obsahom a činnosťou to, že je skutočnou verejnoprávnou inštitúciou,“ vysvetlil. Zároveň pripomenul, že strana SaS vzala RTVS zrušením koncesionárskych poplatkov základný pilier finančnej nezávislosti verejnoprávnej inštitúcie. „A keďže RTVS sa v súčasnosti financuje vo väčšej miere zo štátneho rozpočtu, je logické, že bude ministerstvo financií dohliadať na to, akým spôsobom manažment narába s peniazmi nás všetkých,“ povedal.

tlačová konferencia na ministerstve kultúry   

 

Posledná aktualizácia: 15. marca 2024 / Komunikácia Protokol

Zdieľať