Cieľom tohtoročného podujatia bolo poukázať na významné míľniky histórie Slovenskej republiky, ktoré ju v priebehu jej samostatnej existencie formovali. Predovšetkým v kontexte vstupu a členstva v euroatlantických štruktúrach a v oblasti bezpečnostnej politiky vo všeobecnosti. Nemenej dôležitými témami SBF 2018, ktoré rezonovali počas celého podujatia, boli nastávajúce predsedníctvo Slovenskej republiky v OBSE a posilnená spolupráca členských štátov EÚ na poli bezpečnosti a obrany.
Formát konferencie bol tradične skoncipovaný tak, aby popri tradičných príhovoroch a panelových diskusiách mali možnosť zasiahnuť do obsahovej stránky podujatia aj pozvaní hostia z auditória. Organizátori podujatia ponúkli opäť priestor aj mladým lídrom. Pri okrúhlom stole mohli viesť interaktívnu diskusiu. Výstupy z diskusie následne predniesli počas záverečnej panelovej diskusie konferencie.
V programe Slovenského bezpečnostného fóra bolo pripravených niekoľko tematických panelových diskusií:
1. panel: 25 rokov zahraničnej a bezpečnostnej politiky SR – kde sa nachádzame a kam smerujeme?
Rok 2018 je 25. výročím vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Tento míľnik je preto vhodným impulzom na zhodnotenie vývoja našej krajiny, rovnako ako jej pôsobenia v zahraničí. Na začiatku bol jednou z hlavných priorít zahraničnej politiky SR vstup do euroatlantických organizácií. Slovenská republika sa počas rokov plne etablovala v euroatlantických štruktúrach, ako NATO či Európska únia. Práve pôsobenie v daných medzinárodných organizáciách naďalej ostáva jedným z kľúčových bodov zahraničnej politiky Slovenskej republiky. Tematickým zameraním prvého panelu bude preto zhodnotenie pôsobenia SR v medzinárodných organizáciách od jej vzniku, ako aj vyjadrenia postojov k jej budúcemu pôsobeniu v ich rámci.
Rečníci:
· Radovan Javorčík —veľvyslanec, Stála delegácia SR pri NATO
· Juraj Marušiak—predseda vedeckej rady, Ústav politických vied SAV
· Róbert Ondrejcsák—štátny tajomník Ministerstva obrany SR
2. panel: Predsedníctvo Slovenska v OBSE – výzva či príležitosť?
Predsedníctvom v OBSE Slovensko vyjadruje svoj cieľ a odhodlanie pracovať, spoločne s ostatnými členskými krajinami, pre mier a stabilitu vo svete. OBSE predstavuje jeden z najdôležitejších nástrojov, ktorými štáty disponujú pri predchádzaní konfliktov. Počas predsedníctva bude môcť Slovenská republika prezentovať svoje ciele najmä v oblasti bezpečnostnej politiky. Rečníci na panelovej diskusii dostanú priestor vyjadriť svoje názory a zhodnotiť doterajšie prípravy na túto významnú udalosť, rovnako ako prezentovať vlastné odporúčania k témam, ktoré by mala Slovenská republika zaradiť medzi priority svojho predsedníctva.
Rečníci:
· Radomír Boháč—veľvyslanec, Stála delegácia SR pri OBSE vo Viedni
· Róbert Kirnág—riaditeľ Odboru pre predsedníctvo SR v OBSE, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
· Samuel Goda—prodekan pre rozvoj, Fakulta medzinárodných vzťahov, Ekonomická univerzita v Bratislave
3. panel: Aktuálne bezpečnostné výzvy: úloha strategickej komunikácie
Strategická komunikácia je nesmierne dôležitým prvkom zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Predstavuje prostriedok, ktorým politici prezentujú svoje názory a ciele širokej verejnosti, čo umocňuje aj zriadenie Oddelenia strategickej komunikácie na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Pri vzniku nových medzinárodných bezpečnostných projektov v rámci euro-atlantických štruktúr, akými je napríklad PESCO, je pre SR dôležité odkomunikovať jej pozíciu a záujmy v spomínanom projekte. Participanti na paneli budú môcť zhodnotiť prácu Slovenskej republiky a aktivity EÚ či NATO v tomto smere.
Rečníci:
· Petr Luňák— zástupca riaditeľky, Sekcia verejnej diplomacie NATO
· Peter Terem—vedúci katedry, Katedra medzinárodných vzťahov a diplomacie, Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
· Katarína Klingová —výskumná pracovníčka, GLOBSEC Policy Institute
Organizátormi SBF 2018 sú Euroatlantické centrum a Univerzitná knižnica v Bratislave –Depozitná knižnica NATO. Projekt finančne podporili Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a Sekcia verejnej diplomacie NATO.
Počas konania Slovenského bezpečnostného fóra bola v priestoroch Univerzitnej knižnice inštalovaná tematická výstava s názvom „Sto rokov slovenskej diplomacie“.Výstava mapuje jednotlivé obdobia posledných 100 rokov československej a slovenskej histórie z pohľadu podielu slovenských diplomatov na dôležitých dejinných udalostiach v rámci ČSR, ČSSR, ČSFR a samostatnej SR. Významný priestor je v projekte venovaný úspešnému príbehu Slovenskej republiky, jej diplomacie a dosiahnutým výsledkom v oblasti zahraničnej politiky, najmä aktívnemu členstvu v medzinárodných organizáciách.
Fotogaléria z podujatia (autorom fotografií je Michal Kalnický):
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin