Tradície spojené s chovom koní plemena Lipican (Lipizzan horse breeding traditions) dnes oficiálne pribudli na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Rozhodol o tom Medzivládny výbor na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO na svojom 17. zasadnutí, ktoré sa koná od 28. novembra do 3. decembra v Maroku. 

Medzinárodnú nomináciu predložilo Slovensko spolu s Rakúskom, Bosnou a  Hercegovinou, Chorvátskom, Maďarskom, Rumunskom, Talianskom a Slovinskom, ktoré medzinárodnú spoluprácu iniciovalo. Nominácia zdôrazňuje spoločné dedičstvo spájajúce spoločenstvá a štáty na miestnej, národnej a medzinárodnej úrovni.

Chov koní plemena Lipican má na Slovensku stáročnú tradíciu

Na Slovensku sa pýši jedinečnými lipicanmi, ktorých sa na celom svete chová len štyri tisíc, najmä Národný žrebčín “Topoľčianky”, štátny podnik. Jazdeckú školu v žrebčíne Lipica v Slovinsku, ktorý dal plemenu jeho meno, založil Slovák Emil Šulgan, niekdajší šéf topoľčianskeho žrebčína.

„Lipicany sú ušľachtilé kone, v ktorých sa snúbi pracovitosť, učenlivosť s noblesou a história s prítomnosťou. Na Slovensku má ich chov stáročnú tradíciu a preto som veľmi rada, že Slovensko je jednou z krajín, ktoré sa spojili a podali ich nomináciu do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Tento zápis ma teší o to viac, že kone patria k môjmu životu od detstva. Veľký obdiv patrí najmä chovateľom a odborníkom, ktorým sa spoločným úsilím podarilo tento jedinečný fenomén aj na Slovensku zachovať až do dnešných dní. Rovnako ma teší, že výbor ocenil kvalitu medzinárodnej nominácie a príkladnú spoluprácu zúčastnených krajín,” uviedla ministerka kultúry Natália Milanová.

“Zápis chovu lipicanov v Topoľčiankach do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO vnímam ako najvyššiu formu ocenenia jedinečnej šľachtiteľskej a chovateľskej činnosti celých generácií Slovákov, ktorí týmto ušľachtilým zvieratám zasvätili svoj život. Blahoželám Národnému žrebčínu v Topoľčiankach, ktorý sa o zviditeľnenie celej našej krajiny vďaka zápisu do zoznamu UNESCO zaslúžil a želám jeho zamestnancom veľa energie do ďalšej chovateľskej činnosti, ktorou šíria dobré meno našej krajiny vo svete,“ uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan.

9. prvok Slovenska na zozname UNESCO

Tradície spojené s chovom koní plemena Lipican  predstavujú znalosti, postupy a zručnosti, ktoré súvisia s chovom,  starostlivosťou a výcvikom lipicanov. Nositeľmi tohto prvku sú muži a ženy, ktorí pracujú v národných žrebčínoch a spolu so súkromnými chovateľmi a terapeutmi sa podieľajú napríklad na chove, výcviku koní, vzdelávacích aktivitách a udalostiach. Ide najmä o miestne slávnosti, festivaly, svadby a karnevalové sprievody. Chov plemena koní Lipican je v zainteresovaných krajinách plne v súlade so zavedenými normami týkajúcimi sa chovu a dobrého zaobchádzania so zvieratami a prispieva k napĺňaniu cieľov trvalo udržateľného rozvoja.

Tradície spojené s chovom koní plemena Lipican sa stali 9. prvkom, ktorý má Slovensko zapísaný na zozname UNESCO. Okrem Tradícií spojených s chovom koní plemena Lipican má naša krajina v zozname tiež Fujaru – hudobný nástroj a jeho hudbu (2005), Terchovskú muziku (2013), Gajdošskú kultúru (2015), spolu s Českou republikou Bábkarstvo na Slovensku a v Česku (2016), Horehronský viachlasný spev (2017), Modrotlač (2018) – spolu s Rakúskom, Maďarskom, Českou republikou a Nemeckom, Drotárstvo (2019) a širokú medzinárodnú nomináciu spájajúcu spolu až 24 krajín – Sokoliarstvo (2021).

Posledná aktualizácia: 2. decembra 2022 / Komunikácia Protokol

Zdieľať