Debutový filmOut (2017) mladého režiséra Györgya Kristófa, ktorý mal svetovú premiéru v súťažnej sekcii Un Certain Regardna tohtoročnom MFF Cannes, uvedie na festivale v Cran-Gevrier osobne režisér. Príbeh jeho filmu sa začína na východnom Slovensku v rodisku tvorcu, končí sa v Lotyšsku na šírom mori a sleduje Ágostona, ktorý sa z malého mesta po zavretí elektrárne vydáva na púť cez východnú Európu. Film sa spolu s ďalšími piatimi slovenskými dielami bude uchádzať o tri festivalové ceny, konkrétne cenu divákov, cenu študentskej poroty a cenu cinefilov. Do súťaže sú zaradené aj filmy Učiteľka (2016) Jana Hřebejka, Čiara (2017) Petra Bebjaka, Domácí péče (2015) Slávka Horáka a dokumentárny film Martina Kollara 5 October (2016), výherca ceny divákov získa umelecké dielo francúzskeho umelca slovenského pôvodu Yana Zoritchaka. Kolekciu slovenských filmov vo festivalovom programe doplní v sekcii Panoramafilm Dušana Hanáka Ružové sny (1976) o dedinskom poštárovi Jakubovi a cigánke Jolanke.
Festival počas svojho jedenásteho ročníka uvedie celkovo 20 filmov z deviatich krajín strednej Európy. Okrem Slovenska budú zastúpené aj filmy z Českej republiky, Bulharska, Maďarska, Poľska, Srbska, Rumunska, Bosny a Hercegoviny či Kosova. “Program ponúka prierez toho najlepšieho zo súčasnej stredoeurópskej filmovej tvorby a je zostavený tak, aby oslovil nielen skúsených divákov, ale aj širokú verejnosť i najmenších. Ide prevažne o filmy, ktoré majú za sebou úspešné uvedenia na významných medzinárodných filmových festivaloch za posledné roky,” hovorí Imelda Selková z oddelenia filmových podujatí Národného kinematografického centra SFÚ.
11. Festival slovenského a stredoeurópskeho filmu (Les 11è Rencontres du Cinéma Slovaque et d’Europe Centrale) v Cran-Gevrier sa koná pravidelne každé dva roky.Vznikol v roku 1997 z dlhoročného partnerstva medzi francúzskym mestom Cran-Gevrier a slovenským mestom Trenčín a vo svojom programe tradične uvádza najnovšie slovenské filmy. V minulosti sa na ňom premietlo množstvo slovenských celovečerných aj krátkych filmov a zúčastnili sa ho napríklad režiséri Dušan Hanák, Miro Šindelka, Marko Škop, Vlado Balko, Iveta Grófová, Martin Šulík a mnohí ďalší. Festival sa koná v kine La Turbine, organizáciu na slovenskej strane zabezpečuje od jeho vzniku Slovenský filmový ústav (SFÚ).
Viac informácií o festivale nájdete na:
http://www.fol74.org/rencontres-du-cinema-slovaque-et-d-europe
Slovenský filmový ústav
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin