Ministerka Milanová sa dnes stretla s novou veľvyslankyňou Holandského kráľovstva na Slovensku J. E. Gabriellou Sancisi. Išlo o prvé stretnutie na tejto úrovni, ktorým zúčastnené strany nadviazali na vzájomné dobré vzťahy vybudované už počas pôsobenia bývalého veľvyslanca Holandského kráľovstva na Slovensku Henk Cora van der Kwasta.
Ministerka kultúry Natália Milanová, štátny tajomník MK SR Radoslav Kutaš a veľvyslankyňa Gabriella Sancisi diskutovali o zásahu pandémie do fungovania sektora kultúry v oboch krajinách. Témou rozhovoru bola tiež pripravovaná mediálna reforma na Slovensku. Obe strany sa zároveň zhodli na tom, že vzdelávanie a kultúra sú základom pre dobre fungujúcu spoločnosť.
Dopady pandémie na kultúru v Holandsku a na Slovensku
Dnešné rokovanie otvorilo okrem iného i tému finančnej pomoci pre sektor kultúry v súvislosti so zotavovaním sa z pandémie. Pandémia naplno ukázala nesmiernu širokospektrálnosť kultúrneho priemyslu a zložitosť tvorby spoločných pravidiel, finančných schém a modelov vyhovujúcich pre všetky strany.
Spolupráca v oblasti mediálnej legislatívy
Sloboda tlače a ochrana novinárov sú témy, ktoré aktuálne rezonujú v oboch krajinách. Na Slovensku predovšetkým kvôli vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež z dôvodu sledovania a zastrašovania novinárov. Podobná smutná udalosť sa udiala aj v Holandsku, kde v júli 2021 zavraždili investigatívneho novinára Petra R. de Vriesa.
Ako podotkli účastníci dnešného stretnutia, téma moderného kvalitného a bezpečného mediálneho a novinárskeho prostredia je dlhodobo potrebná. Obzvlášť dôležitá je v časoch, aké teraz žijeme. Reforma na Slovensku je podľa zástupcov ministerstva žiaduca, aby krajina aj v mediálnej oblasti reflektovala technologický vývoj a ešte viac sa priblížila európskym štandardom.
Vďaka spolupráci Ministerstva kultúry SR a Veľvyslanectva Holandského kráľovstva na Slovensku pripravil rezort kultúry v slovenskej legislatíve podmienky pre adaptovanie dlhoročnej dobrej praxe Holandska v oblasti ochrany maloletých a systému informovania o vhodnosti audiovizuálnych obsahov. Veľvyslankyňa vyjadrila svoju pripravenosť pomôcť s nadviazaním spolupráce s Netherlands Institute for the Classification of Audiovisual Media (NICAM) za účelom využitia vyvinutej skúsenosti pri zavádzaní tohto holandského systému.
“Krajiny Európskej únie by sa mali od seba navzájom učiť, inšpirovať sa a zlepšovať sa, pričom ide o obojstranný proces vzájomného učenia sa,” vyjadrila sa na záver veľvyslankyňa Holandského kráľovstva na Slovensku Gabriella Sancisi.
Posledná aktualizácia: 19. januára 2022 / Komunikácia Protokol