Rok 1963 je možné považovať za zlomový v dejinách slovenskej dokumentárnej tvorby. „Intenzita nástupu moderného dokumentaristického cítenia v roku 1963 nemá paralelu v dejinách slovenskej kinematografie,“ uvádza v publikácii K dejinám slovenského dokumentárneho filmu z roku 1992 filmový historik Václav Macek, jeden z autorov rozsiahlych Dejín slovenskej kinematografie. Rovnako na dôležitosť tohto obdobia upozorňuje filmový publicista a dramaturg Rudolf Urc, ktorý v pripravenom videoúvode k sobotnej projekcii zdôrazňuje, že „rok 1963 môžeme považovať za začiatok renesancie slovenského dokumentárneho filmu, ktorá vyvrcholila v rokoch 1968 až 1969.“

Slovenský filmový ústav (SFÚ) ako jediná pamäťová filmová inštitúcia na Slovensku oslávi Svetový deň audiovizuálneho dedičstva šiestimi filmami z roku 1963, ktoré boli digitálne reštaurované v jeho digitalizačnom pracovisku. Uvedené budú dokumentárne filmy Chlapi z Gaderskej dolinyrežiséra Ladislava Kudelku o práci drevorubačov v neprístupných porastoch, Kuchári Ivana Húšťavu o kuchyni v  dobovom brnianskom interhoteli International, Predčasná reportáž Jaroslava Pograna o problémoch výstavby a dokončovacích prác závodu Duslo Šaľa, Rozhovor Otakara Krivánka, v ktorom nevidomý asistent lekárskej fakulty v Košiciach hovorí o svojom živote, ďalej dokumentárne zamyslenie o úlohe ľudských rúk v živote človeka a spoločnosti Ruky Jozefa Zachara a kolekciu uzavrie vizuálne podmanivá filmová báseň o starých dômyselných vodných stavbách Voda a práca od Martina Slivku.

Svetový deň audiovizuálneho dedičstva sústreďuje pozornosť na podporu a význam audiovizuálneho dedičstva a zároveň poukazuje na súčasné aktivity v oblasti digitalizácie a reštaurovania. „Zámerom svetového dňa audiovizuálneho dedičstva je vzdať poctu inštitúciám a odborníkom, ktorí sa venujú jeho uchovávaniu a následnému sprístupňovaniu,“ hovorí Marián Hausner, riaditeľ Národného filmového archívu SFÚ, ktorý stojí za výberom filmov. Upriamuje ním pozornosť aj na tohtoročné 55. výročie Slovenského filmového ústavu, ktorý vznikol v apríli roku 1963. „Na Slovensku je to práve Slovenský filmový ústav, ktorý sa vo svojom digitalizačnom pracovisku v súčasnosti zameriava viac na slovenské non-fiction filmy, aby aj vybrané diela dokumentaristov boli dostupné na DCP nosičoch pre projekcie v digitálnych kinách.“  SFÚ zároveň plánuje ich vydanie na DVD nosičoch. Film Voda a práca je už dostupný na 2-DVD Martin Slivka –  výber z tvorby z roku 2011, ostatné filmy v tomto výbere budú súčasťou 2-DVD, ktoré vyjde v priebehu budúceho roka. Obsahovať bude spolu dvadsať slovenských dokumentárnych filmov zo 60. rokov 20. storočia v koncepčnom výbere Rudolfa Urca a filmového publicistu Pavla Branka.

Kino Lumière pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky premietne štyri pozoruhodné filmy

Koncom októbra si SFÚ pripomenie aj 100. výročie vzniku Československa. V dňoch od 27. do 30. októbra sa vo Filmotéke Kina Lumière premietnu tri archívne filmy a jeden súčasný. Diváci uvidia jediný hraný životopisný kinofilm o slovenskom politikovi, vedcovi a diplomatovi Milan Rastislav Štefánik (1935) od Jana Svitáka, strihový dokument Drahoslava Holuba V srdci Evropy(1968)s autentickými filmovými materiálmi, ktorý vznikol pri príležitosti 50. výročia ČSR, a dokument Deväť kapitol zo starého dejepisu (1969) Pavla Hášu, mapujúci národnooslobodzovacie boje Čechov a Slovákov počas prvej svetovej vojny s komentárom legendárneho herca Miloša Kopeckého. Súčasťou cyklu bude aj projekcia celkom nového filmu Hovory s TGM (2018) od Jakuba Červenku, ktorý príde do slovenských kín až v januári 2019.

 

Program cyklu 100 ROKOV OD VZNIKU ČSR:

27.10. o 16.15 – Deväť kapitol zo starého dejepisu, r. Pavel Háša, 1969

28.10. o 16.30 – Milan Rastislav Štefánik, r. Jan Sviták, 1935

29.10. o 16.50 – V srdci Európy, r. Drahoslav Holub, 1968

30.10. o 20.00 – Hovory s TGM, r. Jakub Červenka,  2018

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať