![](https://www.culture.gov.sk/wp-content/uploads/2020/02/DSC_8703_1507036157.jpg)
Ambíciou jedenásteho ročníka SBF bolo zapojiť do dialógu o národnej bezpečnosti všetky relevantné subjekty a zároveň ho čo najviac priblížiť širokej verejnosti. Hlavné zameranie konferencie bolo vymedzené na regionálne a globálne bezpečnostné otázky, ktoré sa bezprostredne týkajú Slovenskej republiky. Medzi najvýznamnejších prednášateľov a hostí SBF 2017 patrili:
- Thomas Greminger, generálny tajomník, OBSE
- Lukáš Parízek, štátny tajomník, MZVaEZ SR
- Róbert Ondrejcsák, štátny tajomník, Ministerstvo obrany SR
- Radovan Javorčík, veľvyslanec, Stála delegácia SR pri NATO
- Radomír Boháč, veľvyslanec, Stála misia SR pri OBSE vo Viedni
- Anton Hrnko, poslanec NR SR, predseda Výboru pre obranu a bezpečnosť
- Boris Zala, poslanec, Európsky parlament, Brusel
- Marián Jakubócy, generálny riaditeľ politickej sekcie, MZVaEZ SR
- Petr Luňák, Sekcia verejnej diplomacie NATO, Brusel
- Juraj Stern– SFPA, Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku
- Pavol Demeš– European Endowment for Democracy
Thomas Greminger, generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) po svojom slávnostnom príhovore absolvoval tlačovú konferenciu so zástupcami slovenských médií v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave.
Formát konferencie Slovenské bezpečnostné fórum 2017 bol tento rok obohatený o množstvo inovácií, kde popri tradičných príhovoroch a panelových diskusiách účastníci navrhovali konkrétne riešenia najaktuálnejších a najpálčivejších problémov a výziev, ktorým musí Slovenská republika v súčasnosti čeliť.
So svojimi príspevkami na aktuálne témy, ktorými boli „Ako posilniť bezpečnosť občanov Európy?“,„Bezpečnostná stratégia SR: nové výzvy, nové riešenia?“ a„Vzdelávaním k bezpečnosti?“ pred auditóriom vystúpili vybraní rečníci reprezentujúci rôzne spoločenské sféry. Po ich výstupoch bol priestor venovaný otázkam z publika.
Inováciou 11. ročníka bolo stretnutie Okrúhleho stola mladých lídrov, ktorý má slúžiť ako platforma pre diskusiu a výmenu názorov mladých lídrov na tému prepojenia vzdelávania a bezpečnosti. Výsledkom stretnutia, ktoré sa konalo simultánne počas druhej panelovej diskusie, boli vypracované odporúčania, ktoré budú neskôr prezentované odbornej a širokej verejnosti.
Organizátorom SBF 2017 je už tradične Euroatlantické centrum, Univerzitná knižnica v Bratislave a jej odborné pracovisko Depozitná knižnica NATO. Podujatie SBF 2017 finančne podporili Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Ministerstvo obrany Slovenskej republiky a Sekcia verejnej diplomacie NATO. Partnermi podujatia boli aj Fakulta medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre a Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Sprievodným podujatím konferencie SBF 2017 bola výstava prírastkov nových kníh z fondu odborného pracoviska Univerzitnej knižnice v Bratislave — Depozitnej knižnice NATO, ktorá patrí k organizátorom tejto konferencie už od jej vzniku v roku 2007.
Popri budovaní špecializovaného fondu kníh DK NATO v priebehu celého roka organizuje informačno-vzdelávacie podujatia, prednášky a výstavy pre študentov, pedagógov, odbornú i širokú verejnosť na pôde Univerzitnej knižnice v Bratislave, v spolupráci s mnohými významnými partnerskými inštitúciami.
Kontakt / Univerzitná knižnica v Bratislave:
Ing. Silvia Stasselová
generálna riaditeľka
Univerzitná knižnica v Bratislave
02/20466227, 0905 657138
silvia.stasselova@ulib.sk
Slávnostný príhovor generálnej riaditeľky Univerzitnej knižnice v Bratislave
Slávnostný príhovor Thomasa Gremingera, generálneho tajomníka OBSE
Tlačová konferencia s generálnym tajomníkom OBSE v priestoroch UKB
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin