Konferencia UMENIE, ESTETIKA, POLITIKA bude reflektovať široko rozvrstvený vzťah oblastí umenia (estetiky) a politiky, ako aj s ním súvisiacu problematiku ideologických aspektovumenia. Zameria sa napríklad na nasledovné okruhy problémov: umenie ako nositeľ aspektov vládnucich ideológií verzus umenie ako kritickýpostoj voči politickej hegemónii, miera angažovanosti umenia v súčasnosti, problematika politickosti, resp. apolitickosti umenia a jej konzekvencií a i. Konferencia súčasne kriticky preskúma vplyv zlomových historických udalostí rokov 1918, 1948 a 1968, ktorých okrúhle výročie si v tomto roku pripomíname, na vývoj a charakter nášho umenia.

Ako po minulé roky, aj tentokrát sa na konferencii predstavia významní slovenskí i českí estetici a estetičky, teoretici a teoretičky umenia. Hlavnými pozvanými rečníčkami a rečníkom sú:

prof. Milena Bartlová, CSc., ktorá v súčasnosti pôsobí na Vysokej škole umeleckopriemyslovej v Prahe a v rámci svojho výskumu sa sústreďuje na dejiny stredovekého umenia, muzeológiu, vizuálne štúdiá a štátnu/národnú identitu; ďalej kurátorka a historička umenia doc. Marie Klimešová, PhD., ktorá prednáša na Ústave pre dejiny umenia Filozofickej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe so zameraním na umenie 40. – 80. rokov 20. storočia. Ako kurátorka sa už v období normalizácie podieľala na významných neoficiálnych výstavách súčasného umenia, po roku 1989 následne realizovala dôležité syntetické výstavy zamerané predovšetkým na nové zhodnotenie českého umenia druhej polovice 20. storočia. A napokon to bude český politológ prof. Pavel Barša, PhD., ktorý v súčasnosti prednáša politickú a sociálnu teóriu na Ústave politických vied Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Ťažiskami jeho výskumu sú najmä nacionalizmus, nové sociálne hnutia, feminizmus, politika pamäte a orientalizmus.

Prednášky hlavných hostí konferencie sú určené zároveň i širokej verejnosti. Budú zamerané na aktuálne otázky týkajúce sa vzťahu umenia, kultúry a politiky, sústredia sa napríklad na problém determinácie umenia totalitným tlakom či na fenomén politizácie dejín umenia počas komunistického režimu alebo v neposledom rade na otázky kultúrnej identity strednej Európy.

Z celkového hľadiska konferencia UMENIE, ESTETIKA, POLITIKA upozorní na závažnosť a komplexnosť vzťahov, ktorými sú umenie i estetika previazané so sférou politiky. Súčasne prispeje k ďalšiemu prehĺbeniu aktuálnej, odbornej, ako aj verejnej diskusie zameranej na umenie a estetiku.

Všetkých srdečne pozývame.

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať