Dňa 15. februára 2023 bude vo výstavnej sieni SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku otvorená výstava výtvarných diel ako súčasť medzinárodného projektu Umením proti vojne.
Projekt vznikol ako odozva na nečakanú a ničím nevyprovokovanú agresiu Ruskej federácie voči suverénnej Ukrajine 24. februára 2022. Uvedené výtvarné podujatie nebolo plánované a jeho prvými účastníkmi sa stali ukrajinskí umelci, ktorí boli donútení opustiť svoju vlasť pred ruskými okupantmi.
V marci 2022 na Slovensko prišli umelkyne Natalia Borysova a Tatiana Iľachova z Kyjeva a o dva dni neskôr sa k nim pripojili výtvarníci Mychajlo Dovhaň a Alina Slavhorodská z Tuľčyna. Všetci štyria spolu s Miroslavom Capovčákom, garantom projektu, v jeho domácnosti v Rokytove pri Humennom 40 dní spolu tvorili. Výsledkom ich tvorivého úsilia bolo 85 diel. Postupne sa k nim svojimi obrazmi pripojili umelci z Poľska Joanna Topolska-Uliasz, Gosia Twardzik-Wilk, zo Slovinska Rajko Ferk, z Ukrajiny Andrij Čebykin, Ivan Didyk, Natalia Didyk, Žanna Ševčenko, Kosťantyn Čerňaveckyj a zo Slovenska Juraj Tkáčik, Ľudovít Ševčí a Eva Lorenzová.
Logom projektu Umením proti vojne je dielo národného umelca Ukrajiny Mychajla Dovhaňa s názvom Kozák Vasyľ, 2022, 100×100, olej, plátno. Je to portrét operného speváka Vasyľa Slipaka, ktorý bol 11 rokov sólistom parížskej opery. V roku 2014 po okupácii časti východnej Ukrajiny ruskou armádou zanechal kariéru operného speváka a ako dobrovoľník sa postavil na obranu svojej krajiny. V roku 2016 bol zabitý guľkou ruského snajpera na Donbase.
Výstava vo Svidníku potrvá do 31. marca 2023. Medzinárodný projekt Umením proti vojne bude pokračovať až do víťazstva ukrajinského národa nad ruskými okupantmi a zavŕši sa výstavou v Národnej akadémii umenia Ukrajiny v Kyjeve.
Posledná aktualizácia: 31. januára 2023 / Komunikácia Protokol