Ľudia násilne vysídlení z Ukrajiny, ktorí našli útočisko na Slovensku, budú mať príležitosť stretávať sa na špeciálnych podujatiach venovaných ich tradíciám a kultúrnemu dedičstvu. 

UNESCO pokryje projekt sumou takmer 100 000 eur

Stane sa tak vďaka novému projektu s názvom Zvyšovanie kapacít komunít vysídlených z Ukrajiny žijúcich na Slovensku prostredníctvom živého dedičstva (To get together – Enhancement of the capacities of displaced communities from Ukraine living in Slovakia through living heritage). Projekt vypracoval Ústav etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied (SAV) a v súčinnosti s Ministerstvom kultúry SR ho predložil UNESCO s oficiálnou žiadosťou o tzv. medzinárodnú asistenciu. UNESCO žiadosť schválilo a projekt podporilo v požadovanej sume takmer 100 000 eur.

Podujatia projektu podporia medzigeneračnú výmenu tradícií i medzikultúrny dialóg

Výsledkom tejto iniciatívy bude séria workshopov a oslavy tradičných sviatkov, ktoré budú zamerané na zdieľanie ukrajinského živého kultúrneho dedičstva. Špeciálna pozornosť bude venovaná  ženám, deťom, staršej populácii a znevýhodneným skupinám. Projekt má celoslovenský rámec a jeho trvanie sa odhaduje na 20 mesiacov. Väčšina aktivít bude realizovaná v Bratislave, kde sídli majorita odídenkýň a odídencov z Ukrajiny, a to v úzkej spolupráci s občianskym združením Sme spolu.

Cieľom programu je ochrana nehmotného kultúrneho dedičstva ukrajinských komunít  žijúcich na Slovensku a zvýšenie všeobecného povedomia o dôležitej úlohe živého dedičstva v prostredí násilím presídlených komunít. Zrealizované podujatia zároveň prispejú k medzikultúrnemu a medzigeneračnému dialógu, a posilnia sociálnu súdržnosť nielen v rámci samotnej ukrajinskej komunity na Slovensku, ale tiež medzi vysídlenou komunitou a hostiteľskou krajinou.

Slovensko bude zdieľať príklady dobrej praxe s medzinárodnou komunitou

UNESCO vidí v iniciatíve Slovenskej republiky potenciál silného multiplikačného efektu, keďže metodika a nástroje vytvorené špeciálne pre potreby tohto projektu môžu byť zároveň v budúcnosti využité na tréning komunitných centier a iných organizácií pracujúcich s utečencami, utečenkyňami a migrantmi a migrantkami na Slovensku. Slovenská akadémia vied je zároveň pripravená zdieľať nadobudnuté skúsenosti, výsledky a príklady dobrej praxe s medzinárodnou komunitou a so susednými krajinami, vrátane Ukrajiny.

Na tvorbe projektu sa podieľali aj samotné presídlené komunity z Ukrajiny na Slovensku

Iniciatíva Zvyšovanie kapacít komunít vysídlených z Ukrajiny žijúcich na Slovensku prostredníctvom živého dedičstva je výsledkom medzinárodného výskumného projektu koordinovaného Slovenskou republikou, ktorý iniciovala Sekcia živého dedičstva UNESCO  ako priamu reakciu na vojenský konflikt na Ukrajine. Projekt realizovaný v prvých mesiacoch po vypuknutí konfliktu sa venoval identifikácii potrieb súvisiacich so živým dedičstvom medzi komunitami, skupinami a jednotlivcami z Ukrajiny, ktorí sú vysídlení v piatich susedných krajinách: Maďarsku, Moldavsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku. Slovenská akadémia vied zapojila do výskumu Ukrajinky a Ukrajincov presídlených na Slovensku s cieľom definovať konkrétne aktivity, ktoré zlepšia ich kvalitu života v hostiteľskej krajine a zároveň prispejú k uchovaniu ich kultúrneho dedičstva. Výsledky výskumu následne slúžili ako podklad pre prípravu žiadosti pre UNESCO zameranej na podporu uchovávania a rozvoja ukrajinského dedičstva v prostredí hostiteľskej krajiny v súlade s Plánom obnovy Ukrajiny prijatým v júli 2022.

Posledná aktualizácia: 13. apríla 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať