Generálny riaditeľ UKB Tibor Trgiňa v rámci prehliadky zrekonštruovaných priestorov Univerzitnej knižnice v Bratislave informoval najvyšších predstaviteľov rezortu o nových službách, ktoré poskytuje knižnica pre svojich návštevníkov, ale aj o pripravovaných investíciách. Minister a štátna tajomníčka si pozreli priestory elektronických vyhľadávacích katalógov, študovne, skenovacie pracovisko, ale aj Lisztov pavilón s priľahlou záhradou, ktorý je ideálnym miestom na organizovanie rôznych kutúrno-spoločenských podujatí. Návštevu zaujalo aj moderne vybavené skenovacie pracovisko, ktoré umožňuje študovať niektoré dokumenty v elektronickej podobe, ale aj átrium s nevšedným priestorovým riešením.

Univerzitná knižnica v Bratislave pripravuje rekonštrukciu budovy na Klariskej ulici (Klarisiek), ktorá by podľa predbežných odhadov mala stáť asi 1 milión eur a s jej rekonštrukciou by sa technicky mohlo začať v priebehu letných mesiacov budúceho roka. Umiestnenie v nej by mohlo nájsť až 350 tisíc kníh. Zámerom knižnice je vybudovať aj  potrebné skladové priestory v budove Dúbravke, kde by mohlo pribudnúť 2100 štvorcových metrov skladovej plochy.

Informácie o UKB

Univerzitná knižnica v Bratislave je vrcholná kultúrna, informačná, vedecká a vzdelávacia inštitúcia v oblasti knižničnej činnosti. Je univerzálnou štátnou vedeckou knižnicou s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorá zabezpečuje slobodný prístup k poznatkom a informáciám šíreným na všetkých druhoch nosičov. Knižnica realizuje koordinačné, štatistické, vzdelávacie, odborno-poradenské a metodické úlohy pre knižnice v Slovenskej republike. Zameriava sa na knižničnú, informačnú, bibliografickú, vedeckovýskumnú, kultúrno-vzdelávaciu.

Univerzitná knižnica v Bratislave (UKB) je najstaršia a najväčšia vedecká knižnica v Slovenskej republike. Vznikla v roku 1919 ako Knižnica Univerzity Komenského. Súbežne so svojím akademickým poslaním plnila do roku 1954 funkciu národnej knižnice. Už v roku svojho vzniku získala právo na povinný výtlačok kníh a periodík z územia Slovenska. Od roku 1954 je samostatnou vedeckou knižnicou slúžiacou širokej verejnosti. Ponechala si však názov Univerzitná knižnica, pretože vyjadruje jej históriu, širokú profiláciu fondu i používateľského zázemia; pod týmto názvom sa stala známou v zahraničí. Z klasickej knižnice sa postupne pretvorila na modernú knižnično-informačnú inštitúciu.
Koncom roka 2008 fond UKB obsahoval v súhrne 2,520 tis. knižničných jednotiek.
 

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať