Festival Dni majstrov prinesie tento rok do historického centra Bratislavy viac než  100 ľudovoumeleckých výrobcov z celého Slovenska. Návštevníci sa budú môcť bližšie oboznámiť s prácou a výrobkami hrnčiarov, kováčov, tkáčov, drevorezbárov, drotárov a mnohých ďalších remeselníkov, ktorí sa usilujú o zachovanie tradičných remeselných výrob. Súčasťou festivalu bude aj bohatý hudobno-tanečný program na Hlavnom a Hviezdoslavovom námestí. Rybné a Primaciálne námestie bude patriť milovníkom tradičnej slovenskej kuchyne, ktorá bude ponúkať špeciality zo salaša i zo slovenských regiónov.

„Ministerstvo kultúry si uvedomuje dôležitosť a nezastupiteľnosť ÚĽUV-u v oblasti  celoštátnej a systematickej starostlivosti o tradičné remeslá a ľudovú umeleckú výrobu. ÚĽUV je inštitúcia, ktorá s jasnými víziami a konkrétnymi krokmi vytvára podmienky, aby tradície a znalosti overené rokmi ostali súčasťou národnej identity aj v budúcnosti. Toto tradičné podujatie je unikátne v tom, že jeho súčasťou bude aj udeľovanie titulu Majster ľudovej umeleckej výroby, na ktorom sa naše ministerstvo zúčastňuje od roku 2014,“uviedla na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľka odboru nehmotného kultúrneho dedičstva a kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva Ministerstva kultúry SR Barbora Morongová.

Udeľovanie titulu Majster ľudovej umeleckej výrobybude už tradične vrcholom podujatia. Program Pocta majstrom predstaví majstrov za rok 2015: keramikárku Izabelu Chylovú, čipkárku Hedvigu Kátlovskú, krasličiarku Oľgu Lórantovú, drevorezbárov Miloslava Jaroša a Viliama Meška, tkáča Metoda Salvu a hrnčiara Alexandra Sklenára.

70. výročiu založenia Ústredia ľudovej umeleckej výroby a 25. výročiu festivalu Dni majstrov bude venovaná výstava ÚĽUV vo fotografiina Hviezdoslavovom námestí.

ÚĽUV vznikol v decembri roku 1945 osobitným ustanovujúcim dekrétom prezidenta E. Beneša ako celoštátna organizácia na podporu tradičných remeselných odvetví a domáckych výrob so samostatnou pobočkou na Slovensku. Po jej vzniku začalo ústredie s nadšením rozvíjať dôležitú výskumnú, dokumentačnú, propagačnú aj obchodnú činnosť, ako aj organizátorskú prácu medzi drobnými talentovanými výrobcami. Okrem toho prevádzkuje Školu remesiel a vydáva časopis Remeslo Umenie Dizajn. ÚĽUV založil aj vydavateľstvo a zriadil Múzeum ľudovej umeleckej výroby v Stupave.

Kompletný program festivalu Dni majstrov ÚĽUV 2015

referát styku s médiami MK SR

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať