V pondelok 26. a v utorok 27. júna sa v Bratislave uskutočnilo 32. stretnutie ministrov kultúry krajín Vyšehradskej skupiny. Zúčastnili sa na ňom ministerka kultúry Slovenskej republiky Silvia Hroncová, námestník ministra kultúry Českej republiky Michal Šašek, minister kultúry a kultúrneho dedičstva Poľskej republiky Piotr Gliński a minister kultúry a inovácií Maďarska János Csák so svojimi delegáciami. Miestom pracovného rokovania sa stalo átrium Slovenskej národnej galérie.
Hlavnou témou rokovania boli perspektívy záchrany lokalít kultúrneho dedičstva postihnutých mimoriadnymi udalosťami. Slovensko ako predsednícka krajina V4 si vybrala tému nielen z dôvodu požiaru v Banskej Štiavnici, ale aj pre pretrvávajúce ničenie pamiatok UNESCO Ruskom na Ukrajine.
Spoločná platforma pre mimoriadne udalosti i pomoc Ukrajine
Ministri kultúry V4 prerokovali možnosti prehĺbenia spolupráce a vzájomnej pomoci pri ochrane kultúrneho dedičstva, pričom zdôraznili, že táto problematika je komplexná a obsahuje preventívne aj reaktívne prvky. Jedným z nástrojov adresnejšej pomoci by mohlo byť podľa ministrov vytvorenie spoločnej platformy pre mimoriadne udalosti, v rámci ktorej by dochádzalo k efektívnejšej mobilite expertov. Ministri sa tiež zhodli, že krajiny V4 by mali využiť skúsenosti zo spolupráce v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva v prospech Ukrajiny a jej obyvateľov.
„Pre dnešné rokovanie sme vybrali tému, ktorá sa po ničivom požiari v Banskej Štiavnici môže javiť na prvý pohľad ako výsostne domáca. Od 18. marca, kedy požiar vypukol, však vnímame silný element medzinárodnej spolupráce a expertnú pomoc, ktorú nám mnohé štáty ponúkli. Veľmi si túto podporu vážime a chceme ju využiť aj v prospech Vyšehradskej skupiny. Lepšia medzinárodná koordinácia počas mimoriadnych situácií môže totiž výrazne prispieť k záchrane hmotného aj nehmotného kultúrneho dedičstva,“ povedala na stretnutí ministerka kultúry Silvia Hroncová.
Ďalšia pomoc pre Banskú Štiavnicu
Ministerstvo kultúry SR dnes zverejňuje dve výzvy pre súkromných vlastníkov budov zasiahnutých požiarom v Banskej Štiavnici. Z celkových siedmich objektov už vláda SR vyčlenila finančné prostriedky na tri vo vlastníctve štátu. Majitelia štyroch ďalších môžu požiadať o dotáciu ministerstva kultúry. Program Obnovme si svoj dom je určený pre tri kultúrne pamiatky a termín podania žiadosti je do konca júla. Posledný objekt, ktorý nemá pamiatkovú ochranu, sa môže uchádzať o finančnú pomoc v samostatnom podprograme Odstraňovanie následkov mimoriadnych udalostí, a to do konca augusta. Vláda SR pre stavebnú obnovu týchto štyroch budov vyčlenila 4,2 mil. eur. V oboch prípadoch ministerstvo umožní čerpať pomoc pre tri nasledujúce roky. Povinná finančná spoluúčasť predstavuje 20 percent. Zároveň ministerstvo požaduje zvýšenie požiarnej bezpečnosti, napríklad vylúčením prebudovania podkroví na bývanie bez povolenia pamiatkového úradu a Hasičského záchranného zboru.
Odovzdaná bola aj Medzinárodná vyšehradská cena a známy je už aj budúcoročný laureát
Súčasťou 32. stretnutia ministrov kultúry krajín Vyšehradskej skupiny bolo aj udelenie Medzinárodnej vyšehradskej ceny za podporu a rozvoj spolupráce krajín V4 v kultúrnej oblasti. Zástupcovia štyroch krajín sa ešte v roku 2021 rozhodli cenu udeliť Národnému centru kultúry Poľska so sídlom vo Varšave, ale kvôli protipandemickým opatreniam ju nebolo možné osobne odovzdať. K tomu došlo až na spomínanom stretnutí v pondelok 26. júna 2023. Cenu odovzdala ministerka kltúry Silvia Hroncová riaditeľovi centra Rafałovi Wiśniewskemu. Národné centrum kultúry Poľska (poľsky: Narodowe Centrum Kultury) je kultúrna inštitúcia so šesťdesiatročnou tradíciou, ktorá pod súčasným názvom pôsobí od roku 2002. Centrum sa zameriava na rozvoj a profesionalizáciu kultúrneho sektora prostredníctvom zvyšovania kvalifikácie a zručností manažérov, animátorov a ďalších odborníkov vďaka školeniam vedených poľskými a medzinárodnými odborníkmi, ako aj na báze výmenných programov. Národné centrum kultúry sa zároveň zameriava na udržiavanie a propagáciu národných a štátnych tradícií spolu s poľským kultúrnym dedičstvom a tiež na podporu kultúrneho vzdelávania a pestovania záujmu o kultúru a umenie.
„Táto cena je osobitnou poctou Medzinárodnému hudobnému festivalu stredovýchodnej Európy Eufonie, ktorý sme iniciovali a od roku 2018 organizujeme vo Varšave. Eufonie je dôkazom toho, že vytvárame jedno spoločenstvo a delíme sa o spoločné hodnoty, ktoré podnecujú k hlbšiemu zamysleniu sa nad kultúrou nášho regiónu,“ povedal pri prevzatí ceny Rafał Wiśniewski.
Ministri kultúry krajín Vyšehradskej skupiny sa po diskusii dohodli na nasledujúcom laureátovi Medzinárodnej vyšehradskej ceny, ktorým sa pre rok 2024 stane SoundCzech – Proexportná hudobná kancelária, ktorej cieľom je pomáhať hudbe v zahraničí bez ohľadu na hudobné žánre. Ďalšími dvomi nominovanými subjektmi bol Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava a Mezinárodné stretnutie divadiel strednej Európy Palm Off Fest.
Posledná aktualizácia: 3. júla 2023 / Komunikácia Protokol