Zastúpenie slovenskej kinematografie bude na festivale v Segovii bohaté a predstaví filmy z rôznych historických období slovenskej filmovej tvorby. Celkovo festival uvedie 17 slovenských dlhometrážnych filmov a 6 krátkych animovaných snímok. V hlavnej súťaži festivalu budú našu kinematografiu reprezentovať celovečerné hrané debuty dvoch dokumentaristov Eva Nová (2015) Marka Škopa a Koza (2015) Ivana Ostrochovského a dve minoritné slovenské koprodukcie Ja, Olga Hepnarová (2016) režisérskej dvojice Tomáš Weinreb a Petr Kazda a Rodinný film (2015) v réžii Olma Omerzua. O priazeň poroty sa budú uchádzať v kolekcii 35 zahraničných titulov, ktorých výber odráža súčasnú kinematografiu jednotlivých krajín, a zároveň budú uvedené v španielskej premiére.

V retrospektívnej sekcii sa premietnu slovenské reprezentatívne filmy Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra, Boxer a smrť (1962) Petra Solana, Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) Juraja Jakubiska, Ja milujem, ty miluješ (1980) Dušana Hanáka, Chodník cez Dunaj (1989) Miloslava Luthera a Všetko čo mám rád(1992) Martina Šulíka. Sekcia dokumentárnych filmov predstaví filmy Papierové hlavy (1995) Dušana Hanáka a Sila ľudskosti – Nicholas Winton (2002) Mateja Mináča, slovenský film je zaradený aj do sekcie „Deti v kine“, v ktorej sa premietne Zbojník Jurko (1976) od legendárneho slovenského režiséra animovaných filmov Viktora Kubala.

Festivaloví diváci budú mať možnosť vidieť slovenské filmy aj v sekcii s výrečným názvom „Doposiaľ nevidené“ (lo nunca visto), ktorá predstaví tri celovečerné snímky Slepé lásky (2008) Juraja Lehotského, Pokoj v duši (2009) Vladimíra Balka a Obchádzka na ceste k dokonalej ilúzii (2016) Róberta Fiľa. Doplní ju pásmo krátkych animovaných filmov V kocke Michala Strussa, TwinsPetra Budinského,Nina Veroniky Obertovej a Michaely Čopíkovej, Pandy Matúša Vizára, Kto je tam?Vandy Raymanovej a Keď nie, tak nie Vladimíra Krála z kolekcie Virvar. Na špeciálnej projekcii v Kostole Sv. Quirceho sa premietne film Jánošík (1921) Jaroslava Siakeľa s hudobným sprievodom súboru Trio Mandragora s využitím slovenských ľudových hudobných nástrojov. Hudbu k Siakeľovmu filmu inšpirovanú populárnymi slovenskými melódiami skomponoval špeciálne pre MFF Muces dirigent a skladateľ Robert Faltus, ktorý zároveň otvorí festival koncertom na ľudových hudobných nástrojoch vrátane fujary, ktorá patrí do fondu slovenského kultúrneho dedičstva. 

Počas festivalu sa uskutoční tiež prednáška filmovej historičky a publicistky Kataríny Mišíkovej z Vysokej školy múzických umení v Bratislave na tému sociálneho realizmu vo filmoch Eva Nová a Koza a pripravená je aj sprievodná inštalácia plagátov k slovenským filmom pod názvom Slovenská kinematografia v obrazoch, ktorú si diváci budú môcť pozrieť od 16. do 30. novembra v kultúrnom centre La Alhóndiga.

11. MFF Muces 2016 (Muestra de Cine Europeo) v španielskej Segovii ponúka to najlepšie zo súčasného európskeho filmu a archívnej tvorby, tento rok uvedie 118 filmov zo 40 krajín sveta. Fokus na slovenskú kinematografiu sa na festivale koná v súvislosti s predsedníctvom SR v Rade Európskej únie a odprezentuje aj filmy, ktoré Slovenský filmový ústav (SFÚ) vydal v blu-ray kolekcii SK PRES. Organizátormi prezentácie slovenskej kinematografie sú Zastupiteľský úrad Madrid, MFF Muces a mesto Segovia, partnerom podujatia je Slovenský filmový ústav (SFÚ).

 

Viac informácií nájdete na:

http://www.muces.es/

https://www.facebook.com/muces.cineeuropeo/


Slovenský filmový ústav

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať