Dňa 24. augusta 2023 sa v Banskej Štiavnici uskutočňuje podujatie zamerané na záchranu 300-ročných historických kanálov – jarkov. Jeho organizácia sa uskutočnila v spolupráci Vodohospodárskej výstavby, štátneho podniku, Ministerstva životného prostredia SR a Ministerstva kultúry, ktoré zastupovali Andrej Jaroš, tajomník podprogramu OSSD 1.5 z odboru ochrany pamiatkového fondu sekcie kultúrneho dedičstva a štátneho jazyka a Lukáš Hudec z Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica – Banská Štiavnica.

Zhruba pred 300 rokmi bola v okolí Banskej Štiavnice vybudovaná rozsiahla vodohospodárska sústava, ktorá slúžila tunajším baniam. Táto sústava bola unikátna a dômyselne naprojektovaná tak, že sa stala vzorom pre celú vtedajšiu Európu. Pozostávala zo 60 vodných nádrží – tajchov a zo 170 km dlhých jarkov a vodných štôlní. Približne 100 rokov je mimo prevádzky a dnes je táto sústava na zozname svetového dedičstva UNESCO. Aktuálne stojí ľudstvo pred vážnou hrozbou v podobe klimatickej krízy. Krajiny a ľudí na celom svete ohrozuje extrémne počasie. Práve vodozádržné opatrenia, akými budú zachránené historické vodné kanály v Banskej Štiavnici, sú jedným z dôležitých opatrení v boji proti povodniam i suchu. Na Slovensku máme prijaté dôležité dokumenty, a to Stratégiu adaptácie Slovenskej republiky na zmenu klímy i Akčný plán pre implementáciu Stratégie SR na zmenu klímy. Významné miesto medzi adaptačnými opatreniami zohrávajú vodozádržné opatrenia, ktoré v minulosti neboli príliš systémovo podporované.

Vďaka príkladnej spolupráci štátnych inštitúcií, samosprávy a občianskeho sektora sa obyvatelia a obyvateľky Slovenska môžu tešiť jednak na obnovu kultúrnej pamiatky a zároveň aj na efektívne opatrenie v boji proti klimatickej kríze.

Posledná aktualizácia: 13. mája 2024 / Komunikácia Protokol

Zdieľať