Robert Gabriš vyštudoval akadémiu umenia vo Viedni, kde aj žije a pracuje. Sám seba prioritne označuje za kresliara. Vo svojej tvorbe sa zaoberá sociálno-kritickým umením, hlavne rómskou komunitou, problematikou identít tela, etnicity, nacionality, ale aj LGBTI+ a queer komunitou. Vystavuje po celom Slovensku i v zahraničí. 

Jeho samostatná výstava v rakúskom Belvedéri s anglickým názvom This Space Is Too Small For Our Bodies nadväzuje na jeho vlaňajšie víťazstvo v cene Belvedere Art Award. Zameriava sa na jeho skúmanie tela v konkrétnych i abstrahovaných podobách, a to najmä prostredníctvom kresby. Vystavená bude aj jeho raná séria Modré srdce (2014) i nová séria vytvorená špeciálne pre túto výstavu ako aj známa inštalácia Error Roma Corporeality and Their Non-binary Spaces, ocenená napríklad aj v rámci Ceny Jindřicha Chalupeckého v roku 2021.

Cena Belvedere Art Award, založená len v minulom roku, vznikla v spolupráci s Vendome Projects a múzea umenia Belvedere vo Viedni. Cieľom tejto ceny je odrážať dynamiku súčasného umenia a diskurzu, podporujúc „inkluzívny, queer-feministický, na budúcnosť a diverzitu orientovaný prístup v reakcii na súčasné diskusie“, a uvedomovanie mechanizmov vylučovania, ktoré sú prítomné nielen vo výstavnej praxi, ale aj pri udeľovaní cien.

„Rozhodnutie udeliť cenu Belvedere Art Award 2022 Robertovi Gabrišovi je založené na jeho pôsobivo koncentrovanej a angažovanej umeleckej práci. Gabriš intenzívne čerpá z prostredia rómskej komunity, pričom vždy spochybňuje hranice identít, ktoré sú jednotlivcom a skupinám uložené zvonka. Jeho umenie skúma stav ľudského tela, objavuje jeho okraje a formy vo vzťahu ku queerness, viac než ľudskému životu a mnohonásobnej marginalizácii. Gabrišov vizuálny jazyk siaha od precíznych kresieb cez prozaické básne až po vrstevnaté sochárske kombinácie, ktoré oslavujú komplexnosť a zároveň oslovujú rôznorodé publikum. Jeho experimentálne kresby slúžia ako prostriedok na odpor proti vylúčeniu a rasizmu, pričom vždy zostávajú fluidné a otvorené interpretácii. Na porotu tiež zapôsobil jeho záväzok voči komunitám a oceňuje emotívnu prácu, ktorá je do toho vložená,“ zdôvodnila výber historicky prvého laureáta tejto ceny v roku 2022 porota.

Okrem Roberta Gabriša boli do finále vybraní Rawan Almukhtar, Sophie Gogl, Julia S. Goodman, Claudia Lomoschitz, Pouran Parvizi, Marlies Pöschl, Huda Takriti a Sophie Thun.

Výstava je prístupná od 8. septembra 2023 do 18. februára 2024.

Kurátorkou výstavy je Christiane Erharter.

Posledná aktualizácia: 7. septembra 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať