Vlna je unikátny prírodný a ekologický materiál, ktorý nachádza praktické i estetické využitie. Uplatňuje sa v rôznych remeslách a domáckych výrobách – gubárstve, súkenníctve, tkáčstve, výšivkárstve, pletení na forme i na ihliciach, plstení. Bohaté využitie mala v tradičnej ľudovej kultúre, ale miesto si našla aj medzi súčasnými výrobcami, dizajnérmi, výtvarníkmi či návrhármi, ktorí ju znovuobjavujú a siahajú po nej pri svojej tvorbe.

Ústredie ľudovej umeleckej výroby má snahu podporovať dianie okolo vlny, chce ju predstaviť ako všestranný materiál, vhodný na praktické i estetické využitie aj v súčasnosti.Vyvíja aktivity smerom k oživovaniu záujmu o spracovanie vlny medzi súčasnými výrobcami a výtvarníkmi, čím sa snaží vdýchnuť jej druhý život.Od minulého roka sú tejto snahe venované viaceré výskumné úlohy, tvorivé dielne a ďalšie podujatia, ktoré ÚĽUV organizuje.

S pozitívnym ohlasom sa stretla výstava Ľsti plsti, venovaná plsteniu ako jednej z techník spracovania vlny. Výstava i sprievodné podujatia k nej ukázali, že plstenie vlny ako jedna z najstarších textilných techník môže formovaťaj súčasný dizajn.

Výstava Vlnenie, ktorá je momentálne inštalovaná v Regionálnom centre remesiel ÚĽUV Košice, predstavuje vlnu v historickom kontexte cez jej spracovanie a využitie v tradičnej ľudovej kultúre ažpo súčasnú dizajnérsku tvorbu. Zároveň venuje pozornosť aj ÚĽUV-u a jeho vkladu do odevnej a interiérovej tvorby z tohto materiálu.

Významnou snahou ÚĽUV-u o revitalizáciu procesov spracovania slovenskej vlny je projekt Kreatívneho centra v Banskej Bystrici, do ktorého prípravy sa ÚĽUV zapojil v novembri minulého roka na odporúčanie Ministerstva kultúry SR ako koordinátor projektu. Na projekte spolupracuje s Mestom Banská Bystrica a s viacerými organizáciami zodpovednými za prípravu odborných programov a ich verifikáciu vo vybraných odvetviach tvorby. ÚĽUV okrem koordinácie pripravil obsahovú náplň programov v odvetví tradičných remesiel s prienikom k súčasnému dizajnu. Rešpektujúc regionálne špecifiká Banskobystrického samosprávneho kraja sú programy tematicky zamerané na tri materiálové skupiny: drevo, kožu a práve vlnu.

ProgramVlnárskeho aktívu sa začne príspevkom zástupkyne Ministerstva kultúry SR o nástrojoch štátnej kultúrnej politiky v oblasti starostlivosti o tradičné remeslá a ľudovú umeleckú výrobu. Predstaviteľ Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR priblíži chov oviec na Slovensku v kontexte platnej slovenskej a európskej legislatívy. ÚĽUV sa vo svojom príspevku zameria na predstavenie projektu regionálneho Kreatívneho centra v Banskej Bystrici, v ktorom sa tematicky výrazne zameriava na vlnu a jej tradičné aj moderné spôsoby spracovania. S ďalšími prednáškami vystúpia predstavitelia Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku a vlnárskych závodov Poľana Lučenec.

Popoludňajší blok bude vyhradený chovateľom oviec, výrobcom a dizajnérom. Témou prednášky dizajnérky a výrobkyne Ľubice Noemi Kováčikovej je proces oživovania vlny na Slovensku. Príbeh vlny na farmách prerozprávajú zástupkyne fariem Na háji a Roziak. Ján Fotta z Klenovca bol roku 2017 ocenený titulom majster ľudovej umeleckej výroby v oblasti gubárstva, ktorému sa venuje od roku 1979. Vo svojom vstupe porozpráva o minulosti a súčasnosti tohto remesla vo svojej obci i nuansách gubárskej výroby. V poslednom príspevku vlnu v dizajne predstavia dizajnérky Zuzana Golierová a Katarína Podlucká.

V rámci sprievodných aktivít predvedie techniky spracovania vlny výrobkyňa Silvia Geringová.

 „Od podnetných prednášok a diskusií Vlnárskeho aktívu očakávame návrhy na ďalšie praktické kroky v oblasti možností podpory produkcie a spracovania vlny na Slovensku. Z našej pozície odborného garanta ľudovej umeleckej výroby sa budeme snažiť pomáhať pri rozvíjaní týchto návrhov v praxi. Aby sme aj touto formou poukázali na to, že slovenská vlna tu je a treba hľadať spôsoby jej využitia,“ hovorí Katarína Tomkovičová, poverená riadením ÚĽUV-u.

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať