Brniansky rodák Milan Kundera sa vďaka svojmu spisovateľskému talentu preslávil na celom svete. V roku 1974 emigroval do Francúzska, kde začal písať vo francúzštine a postupne si získal mnoho čitateliek a čitateľov ako aj obdivovateliek a obdivovateľov.

„Literatúra Milana Kunderu ovplyvnila niekoľko generácií čitateľov na Slovensku a počas komunistickej totality, ale aj po Nežnej revolúcii predstavovala povzbudenie a nádej svojou nekonečnou ľudskosťou a špecifickým zmyslom pre humor. Keď tento rok vyšla knižne staršia Kunderova esej Unesený Západ alebo tragédia strednej Európy, uvedomila som si, že i ona patrí medzi tie výnimočné diela, ktoré nadobúdajú v každej historickej dobe nové a nové kontexty a významy. Unesený Západ je naliehavý vďaka skúmaniu identity stredoeurópskych národov, kultúrnych hodnôt, historickej pamäte či autoritatívnych režimov, teda tém, ktorými veľmi intenzívne žijeme aj dnes,“ hovorí ministerka kultúry Silvia Hroncová.

Napriek jeho sláve zostával v úzadí a svoju pozíciu na literárnom poli si upevňoval nie cez svoju osobu, ale cez očarujúce literárne diela, z ktorých je potrebné spomenúť Neznesiteľnú ľahkosť bytia alebo Sviatok bezvýznamnosti. Slovenskému publiku určite zaimponovalo spojenie Milana Kunderu s Júliusom Satinským a Milanom Lasicom. Práve Lasica upravil a režíroval pre rozhlas Kunderovu komédiu Jakub a jeho pán, ktorú napísal podľa románu Denisa Diderota.

Pre českú, slovenskú aj svetovú literatúru ide o smutný deň, kedy čitateľky a čitatelia prišli o veľkú autorskú osobnosť. Kunderove knihy však s nami zostanú.

 

Foto: Wikipedia

Posledná aktualizácia: 12. júla 2023 / Komunikácia Protokol

Zdieľať