„Milujem pravdu, nielen z mravného stanoviska, ale aj ako matematik. Ako priama čiara je najkratším spojením dvoch bodov, tak je pravda najkratšou cestou k uskutočňovaniu našich predstáv,“ hovorí jeden zo známych výrokov Štefánika. Rovnako ako pred desiatimi rokmi aj tentoraz nebude nová inscenácia úctivým pripomenutím tejto výnimočnej osobnosti. Bude moderným divadlom hľadajúcim odpoveď na otázku ako sa v súkolí veľkých dejín cíti malý človek, ktorý ide za svojím presvedčením, že je možné zmeniť svet. Osud M. R. Štefánika je dôkazom toho, že konkrétny človek môže ovplyvniť život nie len svoj a svojich blízkych, ale aj celých národov.

„Keď sme v roku 2009 pripravovali inscenáciu o Štefánikovi, bola vôbec prvou v divadlách na Slovensku a myslím si, že sme ňou inšpirovali veľa tvorcov. Aj odvahou, že sme sa do toho vôbec pustili. Vtedy to bol náš prvý pohľad na jeho život, ale ten sa v súčasnosti už hlbočí a v novej inscenácii pôjdeme určite hlbšie. Určite sa nebude podobať na pôvodnú inscenáciu. Zaujímavosťou Štefánika je to, že jeho životný príbeh, najmä z hľadiska vzťahu k otcovi, matke a rodine, je veľmi podobný príbehu Exuperyho či Franza Kafku. To sú veľmi zvláštne spojenia osobností, ktoré vychádzali z nie práve harmonického rodinného prostredia. Štefánik bol medzinárodný človek a mne osobne je ľúto, že jeho história a najmä koniec jeho života sa dodnes manipuluje. V histórii Slovenska nepoznám hlbší príbeh ako je ten Štefánikov a viem si predstaviť obrovský veľkofilm, ktorý by už určite bol natočený, keby bol Američan. U nás sa to dodnes nestalo. V roku 2009 ma k vzniku inscenácie inšpirovali poznatky z kníh, múzeí, ale aj archívov, ktoré sme navštívili vo Francúzsku. Ale po desiatich rokoch je aj môj pohľad iný a tým pádom bude mať aj nový Štefánik inú tvár,“ hovorí o pripravovanej inscenácii Ondrej Šoth, ktorý si do svojho tímu prizval osvedčených spolupracovníkov.

Na scenári spolupracoval so Zuzanou Mistríkovou, choreografie okrem Šotha pripravujú Maksym Sklyar a Marek Šarišský, scénu vytvoril Juraj Fábry a kostýmy Andrii Sukhanov. Súčasťou multimediálneho projektu bude aj film Pavla Barabáša v Šothovej réžii. Zaujímavá je aj hudobná dramaturgia, v ktorej odznejú časti diel Ludwiga van Beethovena, Au Bordela, Johannesa Brahmsa, Antona Brucknera, DJ Cheb I Sabbaha, Antonína Dvořáka, Gabriela Faurého, Gustava Mahlera, Igora Matvijenka, Michala Novinského, Erika Satieho, Alexandra Schiffgena, Bedřicha Smetanu, Svetozára Stračinu, Giuseppe Verdiho, a Edith Piaf.

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať