Úctu obetiam invázie vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 dnes vzdal štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Radoslav Kutaš. Spolu s najvyššími ústavnými činiteľmi, prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom a premiérom Igorom Matovičom spolu s viacerými členmi vlády sa v deň 52. výročia okupácie Československa zúčastnil na pietnej spomienke pred Univerzitou Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave, kde položili veniec k pamätnej tabuli pripomínajúcej smrť 15-ročnej študentky Danky Košanovej, robotníka Stanislava Siváka a lodného kapitána Jána Holíka, obetí streľby okupačných vojsk.

Radoslav Kutaš si tiež pripomenul obete invázie na Námestí SNP položením venca k pamätnej tabuli Petrovi Legnerovi. Iba 16-ročného učňa postrelil počas protestnej demonštrácie 22. augusta 1968 pri hlavnej pošte neznámy vojak okupačných armád. Zraneniam neskôr podľahol aj 18-ročný Jozef Szvityel.

Odpor obyvateľov voči postupujúcim vojskám si vyžiadal životy aj v Poprade, Košiciach, Zvolene či Detve. Podľa údajov Ústavu  pamäti národa zahynulo na Slovensku od 21. augusta do 31. decembra 1968 v dôsledku prítomnosti cudzích vojsk 38 osôb, v celom Československu 108.

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, okrem Rumunska, do Československej socialistickej republiky. Jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a Nemeckej demokratickej republiky sa neskôr stiahli. Sovietsky zväz však rozmiestnil svoje vojská v Československu a z nášho územia odišli až v roku 1991.

Okupácia z augusta ’68 zmarila nádeje vkladané do vtedajšieho obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane a spoločnosti na čele s Alexandrom Dubčekom. Takzvaná politika normalizácie, ktorá nasledovala po vpáde vojsk, na 21 rokov umlčala nádeje v demokratickú a slobodnú spoločnosť. Položením vencov na Námestí SNP a Šafárikovom námestí v Bratislave, ale aj v iných mestách na Slovensku a v Českej republike si preto dnes pripomíname aj to,  aká dôležitá a zároveň krehká je sloboda.

 

Posledná aktualizácia: 16. septembra 2020 / Komunikácia Protokol

Zdieľať