Výstavný projekt Dedičstvo Karola Veľkého je predstavuje obdobie európskeho včasného stredoveku ako obdobie, kedy vzniká súčasná Európa. Zároveň sa snaží primäť návštevníka k zamysleniu nad tým, čo nás s tak dávnym obdobím spojuje. Na strane druhej sa snaží predstaviť kultúrne dedičstvo a bohatstvo ako niečo aktuálne, o čo sa nestačí len starať.

Hlavnou metódou spracovania jednotlivých častí výstavy je aplikácia konceptu „jednoty v rozmanitosti“, ktorý je aj mottom Európskej únie. Návštevník sa tak sám môže zamyslieť nad tým, čo máme pri vnímaní histórie a kultúrneho dedičstva spoločné a v čom môžeme nájsť odlišnosti medzi jednotlivými regiónmi a lokálnymi kultúrami.

Zvláštnu pozornosť organizátori venovali strednej Európe, najmä územiu Slovenska. Pre potreby bratislavskej výstavy bola spracovaná časť venovaná Nitriansku, ktoré je tu vnímané v širších stredoeurópskych a európskych súvislostiach.

Na výstavu boli zapožičané predmety od domácich i zahraničných inštitúcií, väčšina z nich je na Slovensku po prvýkrát. Unikátnu kolekciu predstavuj aj exponáty zo slovenských zbierok. K najväčším lákadlám patrí kolekcia nálezov z Nitrianska z obdobia 9.-10. storočia, kolekcia hrobových výbav z lokality Gradišče nad Bašeljem v Slovinsku alebo z Biskupija Crkvina v Chorvátsku, ďalej exponáty z Ingelheimu a Nijmegen ale i mozaiky z Ravenny.

Hlavným organizátorom výstavy je Pamiatkový úrad Slovenskej republiky v spolupráci s Archeologickým ústavom AV Českej republiky, Slovenským národným múzeom – Historickým múzeom a Archeologickým ústavom SAV.

Výstava je aj oslavou nášho predsedníctva v Rade Európskej únie a potrvá do 16. 10. 2016.

referát styku s médiami MK SR

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať