V súčasnosti dizajnérske produkty vznikajú v rámci material basic, s. r. o., pričom sa držia pôvodného konceptu tvorby, dôležité však je aj rozvíjanie technologického prístupu a zefektívňovanie výroby. Material basic spolupracuje so spoločnosťou Bučina Eko, ktorá recykluje drevenú hmotu. V súčasnosti, keď v Bratislave  dochádza k masívnemu výrubu stromov, je spolupráca medzi material basicBučina Eko perspektívou, ako dať týmto stromom nový život.

Richard Seneši je sochár, dizajnér aj remeselník súčasne. Všetky výhody týchto profesií vkladá do zaobchádzania so stromom  ako živým materiálom, ktorého tajomstvá sa ukrývajú kdesi pod kôrou, v letokruhoch, v miestach rozvetvovania konárov, v jemných vrstvách dreviny oživenej miazgou.

Na jednej strane „chce o dreve vedieť všetko“, ale na druhej  „dá sa viesť tým, čo materiál dovolí“.  Ako výskumník skúša jeho reakcie, odhaľuje jeho húževnatosť a odolnosť,  overuje pružnosť a tvárnosť tenkých vrstiev priečnych rezov, hľadá „hologramy“ v dreve vytvorené špecifickou štruktúrou rezaného dreva. Ako sochár „odoberá“ hmotu kmeňa, aby odhalil jeho tektoniku stromu

a ako dizajnér kusy dreva formuje do funkčnej podoby a vytvára variabilné kompozície geometrických tvarov.

O svojej práci hovorí: „Snažím sa o ekologický prístup k prírodným zdrojom a obnovenie vzťahu človeka k autentickému materiálu, dôležitá je aj efektivita produkcie. Používam zostatkové drevo alebo nevyužité časti stromov zničených kalamitami, či stromy padajúce za obeť výstavbe. Každý kus je originál a má svoj ´rodný list´. Sú ním zvýraznené GPS súradnice  miesta, kde strom vyrástol. Nový vlastník môže navštíviť miesto, odkiaľ strom pochádza. Material basic vnímam ako predmety s minulosťou, ´živý´ materiál s vlastným osudom.“

Richard Seneši (1981) študoval v rokoch 2003 – 2009 v sochárstvo a dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a štúdium sochy absolvoval v roku 2011 u Jaroslava Rónu na Akadémii výtvarných umení v Prahe. 

Venuje sa voľnej tvorbe, produktovému a interiérovému dizajnu, navrhuje a realizuje priestorové riešenia výstav a spoločensko-kultúrnych podujatí.

Voľnú tvorbu prezentoval na výstavách Visual Inspiration and Personal Quests (Moskva, Riga, Tallin a Tampere, 2014), Sochařská škola J. Róny (Praha, 2011), VŠVU-up-(to)-date (Bratislava, 2009), Panteon – hrdinovia a anti-pomníky (Bratislava, 2006) a iných. Zúčastnil sa Medzinárodného sochárskeho sympózia v Oronsku so sprievodnou výstavou v poľskej Lodži (2007) a niekoľkých Medzinárodných sochárskych sympózií v Osrblí. Získal prvú cenu v súťaži vyhlásenej Lesmi Slovenskej republiky, š.p.,  na návrh pamätníka J. Dekreta Matejovie a pomník realizoval v Banskej Bystrici.Jeho dizajnérska tvorba sa predstavila na medzinárodných výstavách BIO 20 Ljublana (Slovinsko,2006) a Dizajn na cestách v galérii Slovenského centra dizajnu – Satelit (2007). 

Program materialbasic predstavil na festivaloch Dizajn víkend 2012Bratislava Design Week 2014, na výstave Parter Gallery v rámci Dní architektúry a dizajnu v Bratislave 2015 a tematickej výstave Paradoxy – dizajn a architektúra (2015). V roku 2015 získal za vystavenú kolekciu materialbasic Cenu Fóra dizajnu 2015 v Nitre. Material basic zaujal aj v zahraničí, či už na výberovej výstave súčasného dizajnu z krajín Vyšehradskej štvorky: Central Values – Common Heritage in Central European Contemporary Design v rámci Budapest Design Week 2016 a takisto na putovnej výstave slovenského dizajnu Dialógy.SK, ktorú videli návštevníci v Berlíne, Madride, Viedni, Londýne a Varšave počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ v roku 2016.

Plagat k podujatiu

Miesto: Satelit, galéria dizajnu SCD, Hurbanove kasárne, Kollárovo nám. 10, Bratislava

Otváracie hodiny: 13.00 – 18.00, okrem pondelka

Trvanie:  4. – 28. máj 2017

Vernisáž:  3. máj 2017 (streda) o 18:00 hod.

Kurátorky výstavy: Katarína Hubová a Adriena Pekárová


Organizátori:
Slovenské centrum dizajnu
Satelit, galéria dizajnu SCD
Richard Seneši

Slovenské centrum dizajnu

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať