Ministerka kultúry Slovenskej republiky na základe § 5 ods. 1 písm. a) a b) zákona č. 516/2008 Z. z. o Audiovizuálnom fonde a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) vyzýva osoby pôsobiace v audiovízii v Slovenskej republike na predloženie návrhov na vymenovanie člena rady Audiovizuálneho fondu z oblasti tvorby slovenských audiovizuálnych diel a člena rady Audiovizuálneho fondu z oblasti nezávislých producentov v audiovízii.
Fyzická osoba navrhnutá za člena rady musí spĺňať nasledovné požiadavky:
– trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,
– štátne občianstvo Slovenskej republiky,
– spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu,
– bezúhonnosť; za bezúhonného sa považuje ten, kto nebol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin,
– vysokoškolské vzdelanie aspoň druhého stupňa,
– najmenej 3 roky odbornejpraxe v oblasti tvorby slovenských audiovizuálnych diel ak ide o návrh na vymenovanie člena rady podľa § 5 ods. 1 písm. a) zákona,
– najmenej 3 roky odbornejpraxe v oblasti nezávislej produkcie v audiovízii ak ide o návrh na vymenovanie člena rady podľa § 5 ods. 1 písm. b) zákona.
Funkcia člena rady Audiovizuálneho fondu je nezlučiteľná s funkciou:
– prezidenta Slovenskej republiky,
– poslanca Národnej rady Slovenskej republiky,
– člena vlády Slovenskej republiky,
– štátneho tajomníka,
– generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva,
– predsedu iného ústredného orgánu štátnej správy a jeho zástupcu,
– predsedu samosprávneho kraja,
– starostu,
– prokurátora,
– sudcu,
– člena Rady pre vysielanie a retransmisiu,
– člena volených orgánov Rozhlasu a televízie Slovenska,
– člena orgánov umeleckých fondov,
– riaditeľa Audiovizuálneho fondu,
– člena dozornej komisie Audiovizuálneho fondu,
– člena odbornej komisie Audiovizuálneho fondu.
Podľa § 5 ods. 6 zákona člen rady nesmie vykonávať funkciu v orgánoch politickej strany alebo politického hnutia, vystupovať v ich mene alebo pôsobiť v ich prospech.
Podľa § 5 ods. 9 zákona je člen rady povinný pri výkone svojej funkcie konať nestranne a zdržať sa konania, ktorým by došlo k uprednostneniu osobného záujmu pred verejným záujmom. Podľa § 19 ods. 4 a § 22b ods. 4 zákona člen rady nemôže byť žiadateľom o poskytnutie finančných prostriedkov z Audiovizuálneho fondu.
S účinnosťou od 1.1.2020 je člen rady Audiovizuálneho fondu podľa čl. 2 ods. 1 písm. zc) ústavného zákona č. 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov v znení neskorších predpisov verejným funkcionárom, na ktorého sa vzťahujú práva a povinnosti verejného funkcionára podľa tohto zákona.
K návrhu osoby za člena rady Audiovizuálneho fondu je potrebné priložiť jej:
– údaje potrebné na vyžiadanie výpisu z registra trestov,
– doklad o najvyššom dosiahnutom vzdelaní,
– štruktúrovaný životopis vrátane prehľadu doterajšej odbornej praxe kandidáta v príslušnej oblasti a
– čestné vyhlásenie, ktorého vzor tvorí prílohu tejto výzvy.
Návrh na člena rady Audiovizuálneho fondu spolu s uvedenými prílohami je potrebné doručiť do podateľne Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, sekcia médií, audiovízie a autorského práva, Nám. SNP 33, Bratislava alebo poštou na adresu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, sekcia médií, audiovízie a autorského práva, Nám. SNP 33, 813 31 Bratislava v obálke označenej heslom „Návrh kandidáta na člena rady AVF“ do 31. augusta 2020. Rozhodujúcim je dátum podania na poštovej pečiatke alebo dátum podania v podateľni Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Na návrhy doručené po lehote, neúplné návrhy a na návrhy na kandidátov, ktorí nespĺňajú kritériá uvedené v tejto výzve, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky nebude prihliadať.
Výzva na predkladanie návrhov na vymenovanie člena rady Audiovizuálneho fondu: Čestné vyhlásenie – člen rady AVF – tvorba sk AVD (pdf, 394 kB) , Čestné vyhlásenie – člen rady AVF – nezávislá produkcia (pdf, 394 kB).
Posledná aktualizácia: 16. septembra 2020 / Komunikácia Protokol