Možnosť viacerých zdrojov financovania, zviditeľnenie činnosti, či spolupráca s partnerskými organizáciami. To sú niektoré z očakávaní, ktoré majú subjekty pôsobiace v oblasti rómskej kultúry, venujúce sa kultúrno-osvetovej činnosti, vzdelávaniu alebo umeleckej činnosti. Vyplýva to z dotazníka k vízii podpory rómskej národnostnej kultúry. Prieskumu ministerstva kultúry, ktorého úlohou bolo zistiť potreby a očakávania subjektov pracujúcich s touto národnostnou menšinou, sa zúčastnilo spolu 141 respondentov.
Z celkového počtu sa do prieskumu zapojilo 60 subjektov zriaďovanej kultúry, ktorých zriaďovateľom je väčšinou vyšší územný celok, z nezriaďovanej kultúry, najčastejšie občianske združenia, bolo v prieskume 72 subjektov a zvyšné boli z kategórie iné (obchodné spoločnosti, cirkevné organizácie a pod.).
Inštitút kultúrnej politiky, analytický útvar ministerstva kultúry, z prieskumu ďalej zistil, že kým 7 z 10 nezriaďovaných organizácií nemá žiadnych zamestnancov, zriaďované majú najčastejšie viac ako 10 zamestnancov. Z toho vyplýva, že viac dobrovoľníkov pôsobí práve v občianskych združeniach, nadáciách alebo neziskových organizáciách. Ich pôsobenie uviedla v dotazníku aj polovica zriaďovaných organizácií, ktoré sa primárne venujú rómskej národnostnej kultúre.
Zriaďované organizácie prirodzene disponujú výrazne vyšším rozpočtom ako nezriaďované. Okrem príspevku od zriaďovateľa, čo je ich hlavný zdroj príjmu, sú pre nich dôležité aj dotácie z verejných zdrojov.
„Dotazník nám ponúka možnosti, ako ďalej pracovať s víziou rozvoja a podpory rómskej národnostnej kultúry. Jeho výsledky nám teraz poslúžia nielen na interpretáciu, ale aj na rokovania so zástupcami rôznych subjektov po celom Slovensku. Naším cieľom je pripraviť strategický dokument, ktorý bude súčasťou ,Stratégie rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030ʻ, ktorú vláda SR prijala 7. apríla tohto roku. Naším cieľom je tak pripraviť dokument participatívnym spôsobom s čo najväčším zaangažovaním všetkých relevantných subjektov,“ dodala štátna tajomníčka MK SR Zuzana Kumanová.
V tejto súvislosti sa dnes na ministerstve kultúry konalo prvé zo sérií stretnutí so zástupcami organizácií, ktoré sa venujú podpore a rozvoju menšinovej kultúry Rómov v mediálnej oblasti. Zámerom tohto, ale aj nasledujúcich stretnutí zástupcov ministerstva je opísať východiská a navrhnúť také riešenia, ktoré prispejú k uchovávaniu kultúry, jazyka a podpore identity Rómov.
Posledná aktualizácia: 15. júna 2021 / Komunikácia Protokol