Ministerstvo kultúry predstavilo detaily úspešného projektu na obnovu hradov so zapojením nezamestnaných, ktorý pokračuje aj v tomto roku. Zmeny sa týkajú financovania projektu i ústretovejšieho a efektívnejšieho nastavenia výzvy.
História projektu
Iniciatíva na zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva prišla priamo od slovenských hradárov a v roku 2011 ju podporili vtedajší ministri kultúry a práce. Úspešná spolupráca rezortov kultúry a práce trvala desať rokov a projekt si získal pozitívne reakcie doma i v zahraničí. Prvý zo spomínaných rezortov prispieval na obnovu hradov, materiál, technické zabezpečenie, výskum a prácu odborníkov cez dotačný program Obnovme si svoj dom, zatiaľ čo druhý rezort refundoval mzdy pomocných síl z úradov práce prostredníctvom zdrojov EÚ na podporu zamestnanosti. Počas celého trvania projektu bolo doposiaľ podporených 45 hradov, pri čom MPSVR im poskytlo viac ako 21 miliónov eur a ministerstvo kultúry viac ako 5 miliónov eur.
“Hrady sú neoddeliteľnou súčasťou našej bohatej histórie a kultúrneho dedičstva. To, že tento výnimočný projekt si každým rokom získava viac priaznivcov, ma neprekvapuje. Obnoviť hrady a vytvoriť pri tom priestor pre zvýšenie zamestnanosti je jednoznačne win-win situácia,” hovorí na margo národného projektu ministerka kultúry Natália Milanová.
Zlom v projekte a dočasné riešenia
Financie určené na projekt z operačného programu Ľudské zdroje sa v roku 2020 vyčerpali a bolo potrebné nájsť cestu, aby mohol pokračovať. Začali sa diskusie s hradármi aj naprieč ministerstvami, ako práce na hradoch pohnúť a posunúť do iných kvalitatívnych zmien.
Ministerstvo práce malo záujem v projekte pokračovať, nenašlo naň však prostriedky. Hradári tak mohli naďalej využiť výzvu ministerstva kultúry na financovanie technickej stránky projektu, no prišli o financie pre pracovníkov. Vzhľadom na vysokú dôležitosť chcelo ministerstvo kultúry národný projekt zachovať a nájsť peniaze na rok 2021 v rámci vlastného rezortu. Predĺžilo preto možnosť prihlásenia sa do výzvy a hľadalo nové cesty financovania, aby mohli nezamestnaní zostať súčasťou projektu. Jedno z riešení našlo v spolupráci s ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a v jeho výzve, ktorá mala slúžiť ako dodatková vo výške 1,1 milióna eur. Časť výzvy bolo možné využiť na financovanie súčasných rekonštrukcií ruín s pomocou nezamestnaných.
Nová pomoc a budúcnosť projektu
“Mesiace sme sa zaoberali tým, ako zabezpečiť pokračovanie projektu. Podpora MIRRI pomohla, no vedeli sme, že nebude stačiť a hľadali sme ďalšie finančné prostriedky. Dnes môžem s radosťou povedať, že do veľkej miery sa naša snaha podarila. Obnova hradov s nezamestnanými bude pokračovať aj tento rok s pomocou vo výške 1 milión eur. V spolupráci s MPSVR nastavíme podmienky národného projektu tak, aby sme eliminovali čo najviac prekážok a dokázali naštartovať procesy čo najskôr, ideálne už v máji,” informovala ministerka kultúry na dnešnej tlačovej konferencii.
Nová pomoc bude nastavená ústretovejšie voči hradárom – uľahčí im čerpanie i podmienky. Zatiaľ čo v predchádzajúcich rokoch bolo nastavenie veľmi striktné a vyžadovalo zamestnať dlhodobo nezamestnaných nad 50 rokov, po novom si budú môcť hradári vybrať overených zamestnancov. “Flexibilnejšie nastavenie je možné vďaka tomu, že pomoc sa nemusí držať európskych schém. Naším cieľom je, aby na hradoch bol progres – keďže projekt financuje ministerstvo kultúry, naša hlavná úloha je, aby sa v prvom rade zachránili a obnovili hrady,” dodala ministerka kultúry.
„Členské združenia Zachráňme hrady vítajú dodatočné finančné prostriedky od MK SR, ktoré umožnia preklenúť tento rok, kedy už nebolo zaistené financovanie na strane MPSVR. Mnohé hrady teda budú môcť, i keď v obmedzenom rozsahu, aj túto sezónu pokračovať v záchranných a konzervačných prácach. Nevyjde tak navnivoč doterajšia, v mnohých prípadoch 10 či 20-ročná snaha prerušením prác počas tejto sezóny. Preto sa aj tento rok stretnete s nezamestnanými a združeniami zachraňujúcimi naše hrady napríklad na Lietave, Lednici, Hrušove, Revišti, Šášove, Zborove, Šariši, Vinnom, Kamenici, Tematíne, Uhrovci, Považskom hrade, Blatnici, Čičve, Jasenove, Hričove, Starhrade, Oponiciach, Slanci alebo Turnianskom hrade. Tam všade sú aktívne naše združenia uchádzajúce sa o tieto dotácie, pre ktoré by prerušenie prác na rok znamenalo o to ťažší rozbeh v budúcnosti. Tiež oceňujeme, že sa začína príprava a nastavenie projektu obnovy hradov nezamestnanými spolu s ministerstvom aj pre ďalšie roky,” uviedli Ratibor Mazúr a Peter Herceg zo záujmového združenia Zachráňme hrady.
“Som vďačný, že Ministerstvo kultúry SR v zastúpení pani ministerky Natálie Milanovej našlo rezervy a podarilo sa aspoň v minimálnom režime zachrániť tohtoročnú sezónu obnovy hradov na Slovensku s pomocou nezamestnaných. Dúfam, že sa nám spoločne podarí reštartovať tento úspešný projekt oceňovaný aj v zahraničí a budúci rok si opäť nájdu prácu na obnove pamiatok stovky nezamestnaných,” dodal Peter Martinisko, zástupca Hradu Lednica.
Rozpočtové opatrenie na zabezpečenie financovania projektu aktuálne spracúva ministerstvo financií, a následne bude zaslané ministerstvu práce. Celý obnos vyčlenených finančných prostriedkov poputuje priamo hradárom; administratíva úradov práce či ministerstva práce z nich hradená nebude. Občianske združenia a nadácie si môžu požiadať aj o výzvu z ministerstva investícii a zároveň môžu využiť výzvu ministerstva kultúry.
Aktuálnou témou je tiež budúcnosť projektu a jeho fungovanie v najbližších rokoch 2022 a 2023. O možnostiach a nastaveniach projektu plánuje ministerstvo kultúry v najbližšej dobe intenzívne rokovať s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny.
Posledná aktualizácia: 22. apríla 2021 / Komunikácia Protokol