Zborník Vlak zvaný film tvorí súbor príspevkov zo 16. ročníka česko-slovenskej filmologickej konferencie, ktorá sa uskutočnila vlani v októbri v Krpáčove. Jej hlavná téma vyplynula z projektu rovnomennej celoročnej filmovej prehliadky, ktorú minulý rok pripravil Slovenský filmový ústav (SFÚ) v Kine Lumière v Bratislave pri príležitosti 120. výročia vzniku kinematografie. Konferencia sa stala súčasťou a zároveň jedným z vrcholov série sprievodných podujatí tejto prehliadky. Jej program sa zameral na historické i estetické paralely modernity, kinematografie a vlakovej dopravy, a zároveň poskytol priestor na obecnejšie filozofické úvahy, interpretácie i prípadové štúdie obrazov vlakov vo filme.

Zborník obsahuje dvadsať rôznorodých príspevkov, ktoré zazneli na filmologickej konferencii, tematicky prechádzajú naprieč filmovými žánrami i historickými obdobiami. Železničné šoty týždenníka Nástup v kontexte filmovej produkcie vojnového slovenského štátu analyzuje Petra Hanáková, stratégie reprezentácií ideologických štruktúr v spravodajskom filme, kde  dominujú aj vlak či lokomotíva, skúma Martin Ciel a analýzu dokumentárneho filmu Mareka Kuboša Žel. st. 2. tr. – Kraľovany (1997) publikuje Martin Palúch. Vlak vo westerne je námetom príspevku česko-slovenskej autorskej dvojice Peter Michalovič a Vlastimil Zuska, vlak vo filme noir je zasa témou štúdie Petry Dominkovej. V zborníku sa nachádzajú aj texty o vlakoch, ktoré sú nositeľom zločinu, ako o tom píše teoretik popkultúry Juraj Malíček či filmový teoretik Petr Mareš. Medzi autormi textov sú aj estetik Juraj Oniščenko, výtvarný teoretik Ján Kralovič, filmová kritička Viera Langerová, z Čiech napríklad filozofi, filmoví teoretici, historici i praktici Josef Fulka, Jan Bernard, Luboš Ptáček, Martin Čihák a ďalší.

Kľúčovou témou zborníka je zrútenie mýtu o pôvode kinematografie, ktorý sa zrodil na základoch filmu Louisa Lumièra s motívom príchodu vlaku, ako sa nad tým hneď v úvode zamýšľa filmový teoretik Michal  Michalovič. V tejto súvislosti tvorí špeciálny dodatok zborníka štúdia nemeckého filmového historika Martina Loiperdingera venovaná Lumièrovmu Príchodu vlaku (1895), ako zakladajúcemu mýtu nového média, ktorá uzatvára celý zborník.

Zborník Vlak zvaný film vydala Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ). Vyšiel na 284 stranách a za 5 Eur si ho je možné zakúpiť vo vybraných slovenských kníhkupectvách a v predajni SFÚ Klapka.sk (www.klapka.sk) na Grösslingovej ul. 43 v Bratislave.

Vydanie zborníka Vlak zvaný film podporil Audiovizuálny fond.


Slovenský filmový ústav

Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin

Zdieľať