Ministerstvo kultúry každý rok vyhlasuje dotačné výzvy pre obnovu a rekonštrukciu pamiatok na Slovensku. Vďaka dotačnému programu Obnovme si svoj dom (OSSD) MK SR ročne podporí v priemerne 500 pamiatok. Za posledné 4 roky je každoročne v dotačných výzvach OSSD 12 miliónov eur. Predtým to bolo výrazne menej, približne 5,5 milióna eur. 

Do dnešného dňa bolo vďaka dotačnému programu ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom zachránených 5542 pamiatok a prefinancovaných 97 941 655 eur. Investičný dlh na slovenských pamiatkach je dohromady približne 5,4 miliardy eur. Dlhé roky neboli pamiatky prioritou, a preto nám chátrajú, čo nás následne na konci dňa stojí ešte viac peňazí.

“Pozmeňujúcim návrhom, ktorý prichádza vďaka mojim poslaneckým kolegom, budeme navyšovať sumu v rámci programu Obnovme si svoj dom a celková alokovaná výška prostriedkov bude 14,5 milióna eur. Týmto návrhom sa snažíme odstrániť dvojkoľajnosť v rámci obnovy národných kultúrnych pamiatok, keďže náš program je dobre etablovaný a všetci, ktorí s ním pracujú a vlastnia národné kultúrne pamiatky, vedia, aké podmienky musia splniť. Týmto krokom zastrešujeme pomoc pre národné kultúrne pamiatky pod program ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom a výška, ktorá nám bude pridelená na základe tohto pozmeňujúceho návrhu, je 2,7 milióna eur,” vyjadrila sa na dnešnej tlačovej konferencii ministerka kultúry Natália Milanová.

Pamiatky potrebujú viac financií

Doterajší systém poskytovania dotácií sa vyznačoval “dvojkoľajnosťou”, keď dotácie na záchranu a obnovu kultúrnych pamiatok poskytovalo nielen Ministerstvo kultúry SR, ale aj Ministerstvo financií SR. Tieto dotácie sa zároveň riadili rozdielnymi pravidlami na ich poskytovanie a následné vyúčtovanie.

Vďaka návrhu poslancov NR SR Milana Vetráka a Kristiána Čekovského by sa mali presunúť prostriedky z dotačného systému ministerstva financií, ktoré boli taktiež určené na záchranu a obnovu kultúrnych pamiatok, do dotačného programu MK SR.

“Ešte za čias Vladimíra Mečiara si jedno slovenské mesto zobralo od štátu 30 miliónov korún na bežné výdavky, minulo ich však na niečo, na čo tieto peniaze vôbec nedostalo. Aby spomínanému mestu do tohto nehospodárneho nakladania so štátnymi peniazmi a peniazmi daňových poplatníkov nikto nevŕtal, pretvorilo túto dlžobu na samostatný “takzvaný” dotačný systém na obnovu kultúrnych pamiatok. Tento “takzvaný dotačný systém” pokračoval aj za vlády Dzurindu, Fica, Radičovej, za druhej vlády Fica a pán Pellegrini dokonca sumu v tomto údajnom dotačnom systéme navýšil na dvojnásobok na roky 2019 a 2020. A tak ďalšie mestá postupne týmto spôsobom dostali peniaze – a to bez predloženia projektu, ktorý by sa vyhodnocoval, pričom dokonca vyúčtovanie bolo iba dobrovoľné. A tak mestá dávali poskytnuté financie na rôzne veci, len nie na kultúru,” vysvetlil na dnešnej tlačovej konferencii predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák. “Vláda Igora Matoviča a vláda Eduarda Hegera v tomto smere začala spoločne s ministerkou kultúry Natáliou Milanovou robiť poriadok, pretože OĽANO sľubovalo, že urobí poriadok v hospodárení s peniazmi štátu a zavedie transparentné dotačné systémy. Tento krok je  konkrétnym príkladom, kedy tak robíme a verím, že v tom budeme pokračovať,” dodal Milan Vetrák.

Finančné prostriedky v programe Obnovme si svoj dom na ministerstve kultúry by sa mali zvýšiť o sumu 2 690 000 eur. Zároveň ide o naplnenie programového vyhlásenia vlády, v ktorom sa píše o navýšení objemu finančných prostriedkov v dotačnom programe OSSD. Predpokladaná suma, ktorá sa použije na obnovu pamiatok v budúcom roku, by mala byť viac ako 14,5 milióna eur.

Dotácie pre pamiatky pod jednou strechou

Úpravou zákona sa dosiahne hospodárnejšie, efektívnejšie a účinnejšie nakladanie s prostriedkami štátneho rozpočtu určenými pre oblasť kultúry, ktorá je dlhodobo podfinancovaná, čo platí osobitne pre program Obnovme si svoj dom.

Systém na ministerstve kultúry má presne určené pravidlá a postupy, ako získať dotácie, ktoré žiadatelia poznajú, a preto sa vďaka tomuto kroku zavedie systémové riešenie poskytovania finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na tieto účely.

“Kultúrne pamiatky sú niečím, čo u nás už dlhodobo kríva na všetky nohy. Vytvárajú zároveň  ďalší priestor pre turizmus a pre zamestnanosť v regiónoch – to znamená, čím viac kultúrnych pamiatok opravíme, tým to bude lepšie nielen pre ne samotné,  ale aj pre ľudí, ktorí bývajú v okolí. Chcem sa preto poďakovať za navýšenie peňazí pre kultúrne pamiatky, za to, že tento fond prechádza pod ministerstvo kultúry, kde konečne bude mať pevnú ruku a budeme vedieť, kam peniaze prúdia a zároveň sa pomôže ďalším kultúrnym pamiatkam,” dodala Monika Kozelová z Výboru pre kultúru a médiá.

Posledná aktualizácia: 10. decembra 2021 / Komunikácia Protokol

Zdieľať