Obnova Skladu soli prebehla v rámci projektu „Rekonštrukcia objektu Sklad soli Solivaru Prešov“ Regionálneho operačného programu, Prioritná os 3 – Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov a infraštruktúra cestovného ruchu. Bol spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v objeme 2 030 943,30 Eur (85%)a zo štátneho rozpočtu SR v objeme 358 401,75 Eur (15%). Vzhľadom na havarijný stav objektu a ďalšie práce, ktoré bolo potrebné realizovať rozhodlo Ministerstvo kultúry SR o dofinancovaní projektu z rezortných zdrojov v sume 1 454 040,61 Eur. Celkové výdavky projektu tak predstavujú sumu 3 843 385,66 Eur. Fyzickú realizáciu projektu zabezpečovalo Slovenské technické múzeum so sídlom v Košiciach, ktoré je správcom objektu.
V zrekonštruovanom objekte Sklad soli je na nadzemnom podlaží k dispozícii historicky vzácna centrálna hala, z ktorej sa vychádza do jednotlivých priestorov – bývalých soľných komôr. Tie sú dnes rozdelené na jednotlivé časti: muzeálnu časť, ktorá je najbližšie k vstupu, kongresový priestor, ktorý sa nachádza v centrálnej časti objektu a zadná – hospodárska časť, ktorá je vyhradená pre kancelárske, stravovacie a hygienické priestory.
Sklad Soli, ktorý je súčasťou historického areálu NKP Solivar v Prešove patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Unikátny komplex technických objektov na čerpanie soľanky a varenie soli zo 17. storočia je ojedinelý svojho druhu nielen na území Slovenska. Po stáročia slúžil na uskladnenie, manipuláciu či distribúciu soli. Soľ sa uskladňovala v jednotlivých soľných komorách skladu, ktorý bol architektonicky najimpozantnejším (neskorobarokovým) objektom celého areálu a tvoril dominantu bývalého Solivaru. Okrem zrekonštruovaného Skladu soli sú v Solivare aj ďalšie technické objekty: ŠACHTA LEOPOLD, GÁPEĽ, ČETERNE, MASHINHAUS, VARŇA, KLOPAČKA.
Objekt Sklad soli v Solivare dva krát vyhorel. Po prvom požiari v roku 1819 bola zrekonštruovaná strecha, pristavené druhé poschodie a veža s hodinami. Pri druhom požiari 18. mája 1986 zhorela vzácna svorníková drevená konštrukcia krovu, plamene okrem strechy pohltili výdrevu komôr a všetky drevené časti budovy. Devastačný požiar mal fatálne následky na existenciu budovy. Zachovalo sa len obvodové murivo a veža. Od požiaru sa objekt temer 30 rokov nachádzal v havarijnom stave, chátral, vplyvom času a poveternostných podmienok hrozila jeho úplná likvidácia.
Vďaka rozsiahlej rekonštrukcii sa NKP Solivar v Prešove môže znovu používať v celom rozsahu a návštevníci budú môcť spoznávať aj túto zaujímavú etapu histórie techniky na východnom Slovensku.
Slovenské technické múzeum v spolupráci s mestom Prešov a PKO Prešov pripravilo pri príležitosti otvorenia zrekonštruovaného Skladu soli Deň otvorených dverí v Solivare, ktorý sa uskutoční 19. marca 2016 od 10:00 do 17:00 hod. Okrem prehliadky samotného objektu bude pre verejnosť pripravená prezentácia múzejných výstav: 12 patrónov – ochrancovia vedy, techniky a remesiel, Šoľnobanská paličkovaná čipka,, Historická hasičská technika. Súčasťou sprievodného programu bude aj prezentácia tradičných remesiel, detské tvorivé dielne či súťaže.
referát styku s médiami MK SR
Posledná aktualizácia: 11. marca 2020 / MKSR Admin